• pt.. wrz 22nd, 2023

  SpaceX pomyślnie wysłał rakietę Falcon 9, przenoszącą 13 satelitów wojskowych na niską orbitę okołoziemską.

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  SpaceX pomyślnie wysłał rakietę Falcon 9, przenoszącą 13 satelitów wojskowych na niską orbitę okołoziemską.

  Misja o nazwie Tranche 0 została przeprowadzona dla Amerykańskiej Agencji Rozwoju Kosmicznego (SDA) i miała miejsce na Flotowej Bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. To było drugie wypuszczenie sieci sieciowej Tranche 0, która ma zapewnić możliwości komunikacyjne i śledzenia pocisków dla celów wojskowych. Pierwsze wypuszczenie miało miejsce 2 kwietnia, gdy SpaceX wysłało na orbitę 10 satelitów.

  SDA, będąca oddziałem Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych, koncentruje się na tworzeniu systemu internetu kosmicznego umożliwiającego szybką transmisję informacji za pośrednictwem satelitów do systemów wojskowych znajdujących się na morzu, w locie i na lądzie. Celem tej inicjatywy jest zwiększenie komunikacji i łączności dla działań wojskowych.

  Poprzez wypuszczenie sieci satelitów, SDA ma zamiar stworzyć solidną i niezawodną infrastrukturę do komunikacji i monitoringu wojskowego. To wesprze działania amerykańskiego wojska w utrzymaniu bezpieczeństwa narodowego i zapewnieniu efektywnej koordynacji.

  Rakieta Falcon 9 SpaceX, znana ze swojej niezawodności i możliwości ponownego użycia, nadal odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu ładunków w kosmos. Za każdym udanym startem SpaceX przyczynia się do rozwoju technologii kosmicznej i wzmacnia zdolności amerykańskiego wojska.