• pt.. wrz 22nd, 2023

  SpaceX oskarża o naruszenie umowy przejęcia firmy satelitarnej

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 20, 2023
  SpaceX oskarża o naruszenie umowy przejęcia firmy satelitarnej

  SpaceX Elona Muska został oskarżony o próbę „uprowadzenia” umowy przejęcia brytyjskiej firmy satelitarnej o wartości 5,5 mld funtów. Oskarżenie wynika z faktu, że SpaceX zażądało, aby władze amerykańskie ponownie rozważyły zatwierdzenie fuzji pomiędzy amerykańską firmą Viasat a brytyjską Inmarsat. SpaceX twierdzi, że satelity Viasat powodują zakłócenia i naruszają warunki licencji dla własnej sieci satelitarnej Starlink. Z kolei Viasat oskarża Muska o wystrzeliwanie tysięcy małych satelitów, które stanowią ryzyko kolizji orbitalnych.

  SpaceX próbował wcześniej zablokować wielomiliardową umowę przejęcia Inmarsat, ale regulatorki zatwierdziły umowę. Jednak teraz SpaceX żąda dalszego przeglądu dotyczącego przeniesienia kontroli nad satelitami Inmarsat, które są używane do komunikacji morskiej i obrony.

  W piśmie do Federalnej Komisji Łączności (FCC), SpaceX argumentuje, że przejęcie jest sprzeczne z interesem publicznym z powodu lekceważenia przez Viasat przepisów. Oskarżył FCC o niewłaściwe zignorowanie jego roszczeń podczas wstępnego przeglądu.

  Viasat odpowiedział, stwierdzając, że skarga opiera się na nieprawdziwych oskarżeniach sprzed lat. Firma twierdzi, że FCC już uznał go za uprawnionego do uzyskania licencji i że niedawne działania SpaceX są próbą uprowadzenia przejęcia.

  Przejęcie Inmarsat zostało zatwierdzone przez regulatory w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych i zostało sfinalizowane w maju. Fuzja łączy dwóch głównych dostawców satelitarnych w celu przeciwdziałania szybkiemu rozwojowi sieci Starlink SpaceX.

  Viasat, mający siedzibę w Kalifornii, oferuje szerokopasmowy internet satelitarny, Wi-Fi na pokładzie samolotów i usługi komunikacji wojskowej. Jego satelity są wykorzystywane przez setki tysięcy osób do dostępu do internetu szerokopasmowego w odległych regionach.

  Jednak Viasat zmagał się z problemami w tym roku, gdy dwa z jego satelitów uległy uszkodzeniu krótko po starcie. Szacowany koszt tych satelitów przekracza 1 mld dolarów, choć niektóre straty mogą być pokryte ubezpieczeniem.