• pt.. wrz 22nd, 2023

  Rządowy projekt energii geotermalnej zapewnia tanie ogrzewanie domów

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 19, 2023
  Rządowy projekt energii geotermalnej zapewnia tanie ogrzewanie domów

  Rządowy projekt energii geotermalnej, finansowany przez rząd, jest teraz funkcjonalny i zapewnia tanie ogrzewanie dla 15 nowych domów, zwanych whare, według Ministra ds. Mieszkalnictwa, Energii i Zasobów, Hon Dr Megan Woods. Projekt wykorzystuje pompy ciepła pochodzące z energii geotermalnej, co przekłada się na oszczędności energetyczne w wysokości około 20 000 dolarów rocznie dla mieszkańców.

  Ta inicjatywa jest doskonałym przykładem innowacyjnego wykorzystania funduszu dotacji rządowych na odnawialne źródła energii dla Maoryskiej Społeczności i Mieszkań Komunalnych, które ma na celu testowanie zrównoważonych opcji energetycznych dla whānau (rodzin). Domy otrzymały również 4,8 miliona dolarów finansowania z programu rządu Whai Kāinga Whai Oranga, który wspiera Trust Iwi Ngāti Uenukukōpako w ich działaniach związanych z budową domów.

  Te domy stanowią pierwszy krok w odpowiedzi Ngāti Uenukukōpako na zapotrzebowanie na mieszkania ich beneficjentów. Badanie wykazało, że zapotrzebowanie na mieszkania było najważniejszym problemem, z którym borykali się członkowie hapū (podplemię).

  Zapewnienie, że wszystkie whānau (rodziny) mają bezpieczne, ciepłe, zdrowe i dostępne domy z pewnością ich posiadania jest najważniejszym priorytetem rządu. Od 2018 roku rząd Labour zainwestował najwięcej w historii środków w maoryskie mieszkalnictwo, łącznie ponad 1 miliard dolarów. Finansowanie ma na celu rozwiązanie problemów mieszkaniowych, z jakimi borykają się whānau Māori oraz stanowić część ciągłości maoryskiego mieszkalnictwa.

  Asystent ministrów ds. Mieszkalnictwa (maoryskiego mieszkalnictwa), Willie Jackson, podkreślił znaczenie tych funduszy w wspieraniu lokalnie zarządzanych rozwiązań mieszkaniowych. Problemy mieszkaniowe nadal istnieją w wielu społecznościach w Aotearoa Nowa Zelandia, zwłaszcza wśród whānau Māori. Wdrożenie inwestycji Whai Kāinga Whai Oranga już przyniosło efekty, a rodziny doświadczające poważnego niedostatku mieszkaniowego i pilnej potrzeby znalezienia bezpiecznych, ciepłych i suchych domów mogły się wprowadzić.