Naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory’s National Ignition Facility (NFAL) po raz drugi osiągnęli netto zysk energetyczny w reakcji fuzji. To osiągnięcie następuje po pierwszym udanym eksperymencie fuzji w grudniu. Eksperyment przeprowadzony 30 lipca przyniósł wyższe wydajności energetyczne niż poprzedni, stanowiąc znaczący krok w kierunku produkcji czystej energii ze źródła fuzji jądrowej.
W eksperymencie naukowcy NFAL skupili światło lasera na paliwie, powodując złączenie dwóch lekkich atomów w atom bardziej gęsty. Ten proces uwolnił nadmiarową energię, symulując warunki panujące we wnętrzu gwiazdy. Eksperyment zaowocował krótkotrwałą generacją wynoszącą 3,15 megadżuli energii, przewyższając 2,05 megadżuli energii lasera użytej do jej wytworzenia. To dowodzi potencjału paliwa jądrowej fuzji, gdzie pojedynczy kilogram może dostarczyć tyle energii, co 10 milionów kilogramów paliwa kopalnego. Ponadto, reakcje fuzji nie wytwarzają gazów cieplarnianych ani odpadów radioaktywnych.
Naukowcy próbują odtworzyć moc Słońca od lat 30. w XX wieku, a naukowcy LLNL byli pierwsi, którzy wygenerowali więcej energii niż włożyli. Chociaż to osiągnięcie jest obiecujące, badacze ostrzegają, że minie jeszcze wiele czasu, zanim technologia fuzji stanie się opłacalna komercyjnie.
Rzecznik LLNL, Paul Rhien, oświadczył, że wyniki eksperymentu przeprowadzonego 30 lipca zostaną podzielone na konferencjach naukowych i w czasopismach recenzowanych przez rówieśników, zgodnie z ich standardową praktyką. To zaangażowanie w otwartą komunikację odzwierciedla oddanie laboratoriów w promowanie nie tylko czystej energii, ale również obrony narodowej poprzez naukowe przełomowe osiągnięcia.