• czw.. wrz 28th, 2023

  Samsung oskarżony o naruszenie patentów przez Asus

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 19, 2023
  Samsung oskarżony o naruszenie patentów przez Asus

  Firma Samsung Electronics Co. wraz z jej filiami jest obecnie badana pod względem prawno-patentowym, gdyż Asus Technology Licensing Inc. złożył przeciwko nim skargę, oskarżając ich o używanie technologii telekomunikacyjnych 4G i 5G, opracowanych przez AsusteK Computer Inc., bez wymaganych licencji. Skarga została złożona w amerykańskim sądzie okręgu wschodniego stanu Teksas i twierdzi, że Samsung odrzucił ofertę globalnej licencji na tę zaawansowaną bezprzewodową technologię, złożoną przez firmę Asus. Obydwie firmy prowadziły komunikację przez 18 miesięcy, podczas której Asus wskazał, w jaki sposób produkty Samsunga naruszają ich patenty.

  Technologia standardu-essential odnosi się do technologii komunikacji bezprzewodowej, które są kluczowe dla działania konkretnych standardów, takich jak 4G czy 5G. Firmy, które posiadają patenty na taką technologię, są zobowiązane do udzielania licencji na tych patentach na zasadach uczciwych, rozsądnych i niedyskryminacyjnych (FRAND), aby zapewnić uczciwą konkurencję na rynku.

  Podejrzenie o nielegalne wykorzystanie opatentowanej technologii przez Samsunga, bez posiadania odpowiednich licencji, może prowadzić do konsekwencji prawnych i finansowych. Jeśli zostanie uznany winnym naruszenia patentu, Samsung może być zobligowany do poniesienia znacznych odszkodowań i/lub do zawarcia umów licencyjnych z firmą Asus, aby nadal korzystać z tej kontrowersyjnej technologii.

  Ten przypadek ukazuje znaczenie posiadania licencji na patenty i uczciwej konkurencji w branży technologicznej jako całości. Spory dotyczące naruszenia patentów często prowadzą do długotrwałych batalii sądowych i znacznych kar finansowych. Nie jest jeszcze pewne, jak Samsung odpowie na zarzuty wystosowane przez firmę Asus i czy będzie możliwe osiągnięcie ugodowego rozwiązania poza sądem.