• pt.. mar 24th, 2023

Rząd USA finansuje zakupy dronów i systemów antydronowych od chińskiej firmy DJI

Fundusze federalne są wykorzystywane do zakupu dronów i sprzętu do wykrywania dronów od DJI, chińskiej firmy zajmującej się dronami, która zachowuje kontrolę nad danymi tworzonymi i kompilowanymi przez ich produkty. Programy te wskazują na ciągłą tolerancję wśród urzędników stanowych i federalnych na to, że chińska technologia prawie szpieguje obywateli amerykańskich i funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego.

DJI nie jest tak dobrze znane, jak inne chińskie firmy powiązane z Komunistyczną Partią Chin, takie jak gigant telekomunikacyjny Huawei, ale zasługuje na to. Po pierwsze, DJI znajduje się na liście „chińskich firm wojskowych” prowadzonej przez Departament Obrony w wyniku współpracy firmy z chińskim wojskiem, Armią Ludowo-Wyzwoleńczą. Ponadto w Chinach nie ma czegoś takiego jak w pełni prywatna firma. Zgodnie z krajową ustawą wywiadowczą z 2017 r. „każda organizacja lub obywatel będzie wspierać, pomagać i współpracować z wywiadem państwowym zgodnie z prawem”, nakazując chińskim firmom współpracę z władzami kraju. Chociaż drony mają wiele zastosowań komercyjnych, od wypasu zwierząt po robienie zdjęć ślubnych, nadal są zasadniczo bronią wojskową, która została opracowana i opracowana w celu przeprowadzania rozpoznania i obserwacji na polu bitwy.

Produkt DJI do wykrywania dronów, AeroScope, który „szybko identyfikuje łącza komunikacyjne [dronów], zbierając informacje, takie jak status lotu, ścieżki i inne informacje w czasie rzeczywistym”, również budzi obawy dotyczące bezpieczeństwa. Podczas gdy DJI początkowo twierdziło, że sygnały AeroScope były szyfrowane, w zeszłym roku firma była zmuszona przyznać, że w rzeczywistości nie były one bezpieczne i że każdy, kto miał trochę wiedzy technicznej, mógł uzyskać dostęp do szczegółowych informacji o tym, gdzie i kiedy latały drony firmy. Ta zdolność również odegrała rolę w wojnie rosyjsko-ukraińskiej: jedna grupa w Siłach Zbrojnych Ukrainy spekulowała nawet, że DJI używa tych technologii, aby zapewnić Rosji przewagę militarną.

W 2021 roku FEMA opublikowała wytyczne dotyczące wykorzystania funduszy agencji na zakup dronów DJI, stwierdzając, że nie ma zakazu wykorzystywania funduszy FEMA na zakup chińskich dronów, jednocześnie uznając obawy dotyczące prywatności danych i doradzając kupującym, aby wymyślili bezpieczne sposoby przechowywania swoich danych. Przez wiele lat departamenty policji korzystały z programu dotacji w ramach Departamentu Sprawiedliwości, aby kupować chińskie drony, dopóki Departament Sprawiedliwości nie zakazał tej praktyki w 2020 r. Zakaz został wprowadzony z powodu obaw, że chińskie drony mogą być podatne na kontrolę ze strony zewnętrznego podmiotu.