• pt.. wrz 22nd, 2023

  Omyłka rosyjskiego drona zagraża Rumunii w wyniku ataku na ukraiński port na Dunaju

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 19, 2023
  Omyłka rosyjskiego drona zagraża Rumunii w wyniku ataku na ukraiński port na Dunaju

  Rumunia potwierdziła, że na jej terytorium spadły szczątki rosyjskiego drona po ataku Kremla na ukraiński port położony nad rzeką Dunaj. O tym poinformował rumuński minister obrony Angel Tîlvăr w środę. Obszar dotknięty tym zajściem był obszerny, obejmujący konkretną lokalizację, która była przedmiotem dyskusji, a Tîlvăr potwierdził znalezienie fragmentów drona.

  To zajście ma miejsce w momencie, gdy Rosja nadal bombarduje ukraińskie porty wzdłuż brzegów Dunaju po wycofaniu się prezydenta Władimira Putina z umowy na eksport zboża na Morze Czarne. Pociski i drony-łowcy często lądują niedaleko Rumunii.

  Wcześniej, w tym tygodniu, Ukraina twierdziła, że po ataku na jej terytorium spadły tam również rosyjskie szczątki, ale informację tę stanowczo zdementował rumuński prezydent Klaus Iohannis. To zdarzenie pogarsza istniejące napięcia między oboma krajami.

  We wrześniu ubiegłego roku NATO przeprowadziło kryzysowe rozmowy po tym, jak w Polsce spadł pocisk. Jednak prezydent USA Joe Biden później stwierdził, że nie jest prawdopodobne, aby był on wystrzelony z Rosji. Zarówno Rumunia, jak i Polska są członkami NATO i korzystają z zasady kolektywnej obrony sojuszu określonej w artykule 5, który uznaje atak na jednego członka za atak na wszystkich członków.