• pt.. wrz 22nd, 2023

  Rosja doświadczyła serii ataków dronów na swoim terytorium

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 19, 2023
  Rosja doświadczyła serii ataków dronów na swoim terytorium

  Rosja niedawno doświadczyła serii ataków dronów na swoim terytorium. Ataki te spowodowały tymczasowe zamknięcie trzech głównych lotnisk obsługujących stolicę, Moskwę. Burmistrz Moskwy, Sergei Sobyanin, potwierdził, że dron wystrzelony z Ukrainy został zestrzelony przez systemy obrony powietrznej w dzielnicy Istra, znajdującej się na zachód od Kremla. Ponadto, rosyjska prowincja Belgorod, granicząca z Ukrainą, również stanęła w obliczu ataku dronów, który spowodował śmierć jednej osoby od odłamków. Dodatkowo, sześć osób zostało rannych w wyniku ostrzału z terytorium Ukrainy wsi Urazovo, gdzie kilka domów zostało uszkodzonych. W regionie Bryanskiego, również graniczącego z Ukrainą, rosyjskie siły powietrzne zestrzeliły kolejny dron wystrzelony z Ukrainy. Doniesiono również o ostrzale wsi Kirillovka przez siły ukraińskie, co spowodowało uszkodzenie czterech domów.

  Chociaż informacje te nie zostały niezależnie zweryfikowane, te incydenty podkreślają trwające od miesięcy ostrzały graniczne i ataki dronów, które mają miejsce w południowej Rosji. Jednak atakowanie Moskwy jest zjawiskiem względnie nowym. Od maja drony są wymierzane w Kreml, dzielnicę biznesową stolicy i inne części miasta oraz okoliczne regiony.

  Dotychczas te ataki dronów nie spowodowały żadnych ofiar śmiertelnych ani znacznych uszkodzeń w stolicy. Jednak zakłócają one życie moskwian i kwestionują narrację Kremla, że operacja wojskowa w Ukrainie przebiega zgodnie z planem. Warto zauważyć, że Ukraina rzadko publicznie przyznaje się do odpowiedzialności za takie ataki na terytorium Rosji.

  Należy zauważyć, że informacje te opierają się na podanym artykule i nie zawierają dodatkowych faktów ani źródeł.