• pt.. wrz 22nd, 2023

  Atak rosyjskich dronów na Ukrainę i zapewnienie wsparcia międzynarodowego

  Atak rosyjskich dronów na Ukrainę i zapewnienie wsparcia międzynarodowego

  Rosja przeprowadziła ogromny atak dronów na zachodnie miasto Ukraińskie – Lwów, we wtorek wczesnym rankiem. Według ukraińskich władz, skutkiem tego ataku była demonstracyjna poważna pożoga magazynu, w wyniku której zginęła jedna osoba. Choć większość z 30 dronów Shahed została przechwycona przez ukraińskie systemy obronne, kilka zdołało ominąć obronę i spowodowało pożar w przemysłowym magazynie. Maksym Kozytsky, gubernator Lwowa, potwierdził, że obiekt nie był wykorzystywany w celach wojskowych.

  Koordynator ds. humanitarnych ONZ dla Ukrainy, Denise Brown, potępiła ataki dronów i wyraziła zaniepokojenie z powodu zniszczenia magazynu należącego do organizacji charytatywnej. W magazynie znajdowały się niezbędne zapasy pomocy, a Brown argumentowała, że atak narusza prawo międzynarodowe humanitarnego, które ma chronić pracowników, obiekty oraz zapasy. Podkreśliła, że ataki na zasoby humanitarne wzrosły w ciągu roku i mają negatywny wpływ na niewinne osoby cywilne, które już cierpią z powodu trwającej wojny na Ukrainie.

  W kolejnym ataku rosyjskich sił, autobus w południowym mieście Cherson został trafiony artyleryjskim ogniem, co spowodowało śmierć sierżanta policji oraz zranienie dwóch osób. W wyniku tego ataku zniszczony został również magazyn w pobliżu. Incydenty te miały miejsce w czasie, gdy ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przebywał w Nowym Jorku, aby przemówić do Zgromadzenia Ogólnego i Rady Bezpieczeństwa ONZ, a następnie udał się do Waszyngtonu na spotkania z politykami amerykańskimi oraz prezydentem Joe Bidenem.

  W obliczu nasilających się konfliktów Ukraina nadal poszukuje wsparcia finansowego i wojskowego. Zełenski zabiega o dodatkowe uzbrojenie w związku z krytycznym etapem trwającej od czerwca kontrnatarcia. Postępy sił ukraińskich są ograniczone, a kraj liczy na znaczące przełomy w nadchodzących tygodniach, zanim niekorzystne warunki pogodowe utrudnią postęp. Podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w Niemczech, kilku sojuszników zadeklarowało udzielenie pomocy finansowej i dostawy broni na rzecz Ukrainy.

  Wśród tych zobowiązań Stany Zjednoczone obiecały dostarczyć 31 czołgów M1 Abrams na Ukrainę, których przybycie jest oczekiwane w najbliższej przyszłości – tak oznajmił amerykański sekretarz obrony Lloyd J. Austin III. Norwegia również zadeklarowała dostawę około 50 gąsienicowych wozów transportowych, które odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu pomocy w regiony pozbawione odpowiedniej infrastruktury drogowej, jak poinformował norweski minister obrony Bjorn Arild Gram.