• pt.. wrz 22nd, 2023

  Rosja planuje prowokację w elektrowni jądrowej w Kursku, twierdzi wojskowy rzecznik Ukrainy

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  Rosja planuje prowokację w elektrowni jądrowej w Kursku, twierdzi wojskowy rzecznik Ukrainy

  Rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzi, że Rosja planuje „false flag” atak na swoją elektrownię jądrową w regionie Kursk. Ukraiński Narodowy Ośrodek Oporu, stworzony przez Siły Operacyjne Sił Zbrojnych Ukrainy, oświadczył, że uzyskał wyciekłe dokumenty wskazujące na przygotowania Kremla do prowokacji w elektrowni jądrowej w Kursku na zachodzie Rosji.

  W zeszłym miesiącu władze lokalne w Kursku oskarżyły Ukrainę o próbę ataku dronem na elektrownię jądrową. Gubernator regionu potwierdził, że dron został zestrzelony w pobliżu budynku mieszkalnego w mieście Kurchatow, blisko elektrowni.

  Ukraiński Narodowy Ośrodek Oporu oświadczył, że trwają przygotowania do ewakuacji z potencjalnej strefy skażenia radioaktywnego w regionie Kursk. Ośrodek wspomniał, że planowane są evakuacje dla określonej liczby osób, od 21 000 do 57 000, pomimo że populacja regionu przekracza 1 milion. Wzbudziło to obawy, że proces selekcji osób do ewakuacji może być arbitralny.

  Dziennikarka i rzeczniczka Ukraińskich Sił Obrony Terytorialnej, Sarah Ashton-Cirillo, poparła tezę ośrodka w wideo oświadczeniu. Twierdziła, że Rosja planuje fałszywy atak na Elektrownię Jądrową w Kursku i wyselekcjonuje mieszkańców do ewakuacji przed rozpoczęciem ataku.

  Trwający konflikt między Rosją a Ukrainą doprowadził do wzajemnych oskarżeń o prowokacje ze strony obu stron. Rosja była oskarżana o prowokacje w okupowanej przez Ukrainę elektrowni jądrowej w Zaporizhzhii, która została przejęta przez rosyjskie siły podczas inwazji na Ukrainę.

  Chociaż autentyczność wyciekłych dokumentów pozostaje potwierdzona, te zarzuty, jeśli są prawdziwe, mogą mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa regionu Kursk. Sytuacja ta ciągle się rozwija i konieczne jest dalsze dochodzenie w celu potwierdzenia prawdziwości tych twierdzeń.