• pon.. maj 29th, 2023

Rola AI w walce z cyberprzestępczością: Obrońcy nowej ery

ByMarcin Kuźmiński

maj 23, 2023
Rola AI w walce z cyberprzestępczością: Obrońcy nowej ery

Zastosowanie sztucznej inteligencji w wykrywaniu i zapobieganiu cyberataków

W dzisiejszych czasach, gdy większość działań przenosi się do świata wirtualnego, cyberprzestępczość staje się coraz poważniejszym problemem. Ataki na firmy, instytucje i osoby prywatne są coraz bardziej zaawansowane i trudne do wykrycia. W odpowiedzi na to, naukowcy i specjaliści ds. bezpieczeństwa opracowują nowe narzędzia, które mają pomóc w walce z cyberprzestępczością. Jednym z takich narzędzi jest sztuczna inteligencja.

Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina informatyki, która zajmuje się tworzeniem systemów, które potrafią myśleć i działać jak ludzie. W dziedzinie bezpieczeństwa AI może być wykorzystana do wykrywania i zapobiegania cyberataków. Dzięki swojej zdolności do analizowania dużych ilości danych w krótkim czasie, AI może pomóc w identyfikacji niebezpiecznych zachowań i wykrywaniu ataków, zanim zostaną one przeprowadzone.

Jednym z przykładów zastosowania AI w walce z cyberprzestępczością jest system IBM Watson for Cyber Security. System ten wykorzystuje uczenie maszynowe do analizowania danych z różnych źródeł, takich jak logi z systemów bezpieczeństwa, wiadomości e-mail i pliki z sieci. Dzięki temu system może wykryć niebezpieczne zachowania i ostrzec przed atakami.

Innym przykładem zastosowania AI w walce z cyberprzestępczością jest system CylancePROTECT. System ten wykorzystuje uczenie maszynowe do analizowania zachowań programów i identyfikowania tych, które są potencjalnie niebezpieczne. Dzięki temu system może zapobiec atakom, zanim zostaną one przeprowadzone.

AI może również pomóc w identyfikacji nieznanych zagrożeń. Tradycyjne systemy bezpieczeństwa opierają się na regułach, które określają, jakie zachowania są niebezpieczne. Jednakże, cyberprzestępcy często stosują nowe techniki, które nie są objęte tymi regułami. AI może pomóc w identyfikacji takich nowych zagrożeń, analizując zachowania programów i wykrywając te, które są podejrzane.

AI może również pomóc w ochronie przed atakami phishingowymi. Ataki phishingowe polegają na oszustwie użytkowników, którzy są zmuszani do podania swoich danych osobowych lub finansowych. AI może pomóc w identyfikacji podejrzanych wiadomości e-mail i ostrzec użytkowników przed kliknięciem w linki lub pobieraniem załączników.

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, cyberprzestępcy również stają się coraz bardziej zaawansowani. Dlatego ważne jest, aby systemy bezpieczeństwa były stale aktualizowane i rozwijane. AI może pomóc w walce z cyberprzestępczością, ale nie jest to rozwiązanie ostateczne. Wciąż potrzebujemy ludzi, którzy będą monitorować systemy i podejmować decyzje w razie potrzeby.

Podsumowując, sztuczna inteligencja może być skutecznym narzędziem w walce z cyberprzestępczością. Dzięki swojej zdolności do analizowania dużych ilości danych w krótkim czasie, AI może pomóc w identyfikacji niebezpiecznych zachowań i wykrywaniu ataków, zanim zostaną one przeprowadzone. Jednakże, wciąż potrzebujemy ludzi, którzy będą monitorować systemy i podejmować decyzje w razie potrzeby. AI jest obrońcą nowej ery, ale ludzie są nadal niezbędni w walce z cyberprzestępczością.