• pt.. wrz 22nd, 2023

  Rocket Lab osiągnął ważny etap w celu ponownego użycia pierwszego stopnia rakiety Electron

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 19, 2023
  Rocket Lab osiągnął ważny etap w celu ponownego użycia pierwszego stopnia rakiety Electron

  Rocket Lab osiągnął ważny etap w realizacji celu ponownego użycia całego pierwszego stopnia rakiety Electron. Podczas 40. startu firmy skutecznie użyto wcześniej używanego silnika Rutherford. Dyrektor generalny Peter Beck wyraził gratulacje dla zespołu, zauważając, że 40 startów i wielokrotne używanie silników to rzadkie osiągnięcia w branży.
  Potwierdzenie Becka na Twitterze potwierdziło, że używany silnik zachował się doskonale podczas misji. Wcześniej, w maju 2022 r., Rocket Lab próbował przechwycić silnik za pomocą helikoptera po jego powrocie, ale ostatecznie wypuścił go do wody. Od tego czasu firma postanowiła skoncentrować się na odzyskiwaniu silnika wodnego jak również fazy startowej.
  Oprócz ponownego użycia silnika, Rocket Lab odzyskał również booster po starcie, co przyczyniło się do postępu firmy w kierunku ponownego użycia całego boostera pierwszego stopnia w bliższej przyszłości. Ten inicjatywa zmierzająca do ponownego użycia pierwszego stopnia Electron trwa od końca 2018 roku, a obecnie tylko SpaceX jest firmą, która wykorzystuje używane boostery orbitalne. Z powodu ograniczeń przestrzennych Rocket Lab zdecydował się na odzyskiwanie za pomocą lądowania w wodzie, ponieważ mniejsza rakieta Electron nie może przenosić napędu dla lądowania z pomocą silnika.
  Ok. 60-70% startów Rocket Lab jest zdatnych do odzysku. Ostatni start obsłużył Capella Space, a satelita Acadia dla ich konstelacji radarowej o syntetycznej aperturze został umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej. Ta misja, o nazwie „We Love the Nightlife”, była pierwszym z czterech dedykowanych startów, które Capella zakupiło na rakiecie Electron na drugą połowę roku.