• pt.. wrz 22nd, 2023

  Rivian – rosnąca obecność na rynku elektrycznych pojazdów

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 20, 2023
  Rivian – rosnąca obecność na rynku elektrycznych pojazdów

  Firma Rivian z Kalifornii, zajmująca się produkcją pojazdów elektrycznych (EV), jest uznawana za jednego z kluczowych graczy w branży EV na kolejną dekadę – wynika z według analityka Wedbush, Dana Ivesa. Pozytywne wyniki finansowe drugiego kwartału wskazują na znaczący krok we właściwym kierunku, w tym poprawę wskaźnika marży brutto o 50%, zmniejszenie kosztów w całej firmie i zwiększenie produkcji.

  Rivian zwiększył prognozę produkcji na ten rok do 52 000 jednostek, przewyższając swoje poprzednie oszacowanie o 2000 jednostek. Jest to więcej niż podwojenie produkcji zeszłego roku, kiedy wyprodukowano 24 337 pojazdów. Popyt na pojazdy elektryczne Rivian pozostaje silny, a ich widoczność na rynku poprawia się do 2024 roku.

  W drugim kwartale Rivian przekroczył oczekiwania analityków, produkcją 13 992 pojazdów i dostarczeniem 12 640 sztuk. Firma zaznaczyła, że SUV R1S stanowił około 70% ogólnej produkcji, przewyższając po raz pierwszy dostarczeniowy pickup R1T.

  Założyciel i dyrektor generalny Rivian, RJ Scaringe, podkreślił, że firma jest zadowolona ze swojej obecnej strategii cenowej. W przeciwieństwie do innych graczy na rynku EV, Rivian nie planuje w najbliższej przyszłości obniżenia cen. Scaringe wyjaśnił, że firma przywiązuje wagę do metodycznego i przemyślanego podejścia do wyceny pojazdów, opartego na ich możliwościach i funkcjach. Rivian jest przekonany o odpowiednim pozycjonowaniu swoich produktów wraz z obecnymi punktami cenowymi.

  Mimo zagospodarowania netto 1,2 miliarda dolarów w drugim kwartale, Rivian zakończył ten okres z gotówką, ekwiwalentami gotówki i krótkoterminowymi inwestycjami o wartości 10,2 miliona dolarów.

  Pozytywne wyniki finansowe drugiego kwartału oraz wzrost prognozy produkcji Rivianu dowodzą rosnącej obecności tej firmy na rynku elektrycznych pojazdów. Zaangażowanie firmy w jakość i strategia cenowa wyróżnia ją spośród innych graczy branży.