• niedz.. paź 1st, 2023

  Jak odzyskać kontrolę nad finansami w erze cyfrowej

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 19, 2023
  Jak odzyskać kontrolę nad finansami w erze cyfrowej

  W dzisiejszej erze cyfrowej łatwo popaść w pułapkę bezmyślnego wydawania pieniędzy. Osobiste reklamy i kuszące zniżki stale są serwowane na nasze ekrany, co może sprawiać, że trudno jest oprzeć się pokusie impulsywnych zakupów. Jednak istnieją kroki, które można podjąć, aby zyskać kontrolę nad finansami i uniknąć poddania się pokusom.

  Jednym z pierwszych kroków jest uporządkowanie skrzynki pocztowej i zrezygnowanie z subskrypcji newsletterów marketingowych. Każdy e-mail musi mieć przycisk do wypisania się, więc skorzystaj z niego i usuń się z list mailingowych, które kuszą się zniżkami i promocjami. Eliminując te rozpraszacze, można zredukować chęć dokonywania niepotrzebnych zakupów.

  Następnie ważne jest zminimalizowanie wpływu reklam na treści w mediach społecznościowych. Choć nie można całkowicie wyłączyć reklam na tych platformach, można podjąć działania, aby je ukryć lub widzieć ich mniej. Na przykład na Facebooku można kliknąć trzy kropki przy reklamie, aby ją ukryć lub zmniejszyć ich częstotliwość. To zminimalizuje pokusę zakupów opartych na ukierunkowanych reklamach.

  Warto także rozważyć przejście na przeglądarkę i wyszukiwarkę, które priorytetowo traktują prywatność. Popularne wyszukiwarki, takie jak Google, zapamiętują nie tylko to, czego szukasz, ale również twój sposób pisania. Korzystając z przeglądarki takiej jak Brave, która blokuje reklamy, oraz z wyszukiwarki takiej jak DuckDuckGo, która nie śledzi twoich wyszukiwań, możesz odzyskać pewną kontrolę nad informacjami, które udostępniasz, i zredukować liczba ukierunkowanych reklam.

  Kolejną skuteczną strategią jest wyłączenie powiadomień aplikacji na telefonie. Ciągłe powiadomienia o wyprzedażach i okazjach mogą tworzyć poczucie naglącego potrzeby wydawania pieniędzy. Wyłączając powiadomienia, można zminimalizować pokusę do dokonywania niepotrzebnych zakupów i skupić się na bardziej świadomym wydatkowaniu pieniędzy.

  Wreszcie, ważne jest, aby być ostrożnym wobec influencerów w mediach społecznościowych, którzy promują szybkie wzbogacenie się lub nierealistyczne zniżki. Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) zwalcza takich „fin-fluencersów”, dlatego warto przestać ich obserwować, jeśli wydają się promować nierealistyczne zyski finansowe. Zamiast tego, aktywnie poszukuj tego, czego potrzebujesz lub czego pragniesz, i rozważ korzystanie z aplikacji oszczędnościowych, aby podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe.

  Podsumowując, odzyskanie kontroli nad finansami w erze cyfrowej wymaga świadomego wysiłku. Poprzez wypisanie się z newsletterów marketingowych, minimalizowanie wpływu reklam w mediach społecznościowych, przejście na przeglądarki i wyszukiwarki chroniące prywatność, wyłączenie powiadomień aplikacji i ostrożność wobec nierealistycznych obietnic finansowych influencerów w mediach społecznościowych, można podejść bardziej świadomie do wydawania pieniędzy. Pamiętaj, aby przed podejmowaniem jakichkolwiek decyzji finansowych zasięgnąć porady profesjonalisty.

  Definicje:
  – Wypisać się: Usunąć się z listy mailingowej lub przestać otrzymywać wiadomości e-mail od konkretnego nadawcy.
  – Ukierunkowane reklamy: Reklamy spersonalizowane i dostosowane specjalnie do danej osoby na podstawie jej zachowań i zainteresowań online.
  – Przeglądarka/wyszukiwarka chroniąca prywatność: Przeglądarka lub wyszukiwarka, która priorytetowo dba o ochronę prywatności użytkownika poprzez blokowanie reklam, śledzenia i ograniczania zbierania danych.

  Źródła:
  – Biuletyn Real Money