• sob.. wrz 30th, 2023

  Tajemnicze pytajnikowate kształty w kosmosie odkryte przez James Webb Space Telescope

  Tajemnicze pytajnikowate kształty w kosmosie odkryte przez James Webb Space Telescope

  Nowe zdjęcie wykonane przez teleskop kosmiczny Jamesa Webba wzbudziło duże zainteresowanie, gdyż ukazuje zagadkowy kształt przypominający gigantyczny pytajnik w kosmosie. Zdjęcie, opublikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną, przedstawia dwie gwiazdy, Herbig-Haro 46/47, formujące się w centrum dysku gazu i pyłu. Bezpośrednio pod tymi gwiazdami można dostrzec charakterystyczny kształt „pytajnika”.

  Według przedstawiciela Instytutu Naukowego Teleskopu Kosmicznego, obiekt ten jest prawdopodobnie jedną lub kilkoma „interaktywnymi” galaktykami. Kolor formacji sugeruje, że znajduje się ona dość daleko.

  James Webb Space Telescope, który niedawno obchodził rocznicę rozpoczęcia działalności, uchodzi za największy teleskop kosmiczny, jaki kiedykolwiek został wystrzelony. Często określany jako „wehikuł czasu”, posiada zdolność do spoglądania miliardy lat wstecz.

  W miarę jak tajemnice kosmosu nadal się odkrywają, ta intrygująca formacja „pytajnika” przypomina nam o licznych cudach czekających na odkrycie w przestrzeni kosmicznej.