• sob.. cze 10th, 2023

Pragnienie mocy AI: Ukryte zużycie wody

ByDominika Łakomska

maj 24, 2023
Pragnienie mocy AI: Ukryte zużycie wody

Ukryte zużycie wody w AI

Pragnienie mocy AI: Ukryte zużycie wody

W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja (AI) jest nieodłącznym elementem naszego życia. Od asystentów głosowych po samochody autonomiczne, AI jest wszędzie. Jednak, jak z każdą technologią, istnieją ukryte koszty związane z jej używaniem. Jednym z takich kosztów jest zużycie wody.

AI wymaga znacznych ilości wody do chłodzenia swoich procesorów. W rzeczywistości, według raportu firmy Greenpeace, w 2018 roku zużycie wody przez centra danych, w których przechowywane są dane AI, wyniosło 1,5 miliarda litrów dziennie. To ogromna ilość wody, która jest wykorzystywana do utrzymania AI w ruchu.

Nie tylko centra danych, ale także sami producenci AI muszą używać wody do produkcji swoich produktów. Proces produkcji płytek drukowanych, które są kluczowe dla działania AI, wymaga znacznych ilości wody. W rzeczywistości, według raportu firmy Intel, produkcja jednej płytki drukowanej może wymagać nawet 32 litrów wody.

Jednak nie tylko produkcja AI i centra danych zużywają wodę. AI jest również wykorzystywana w rolnictwie, gdzie jest używana do optymalizacji nawadniania upraw. To może prowadzić do znacznie większego zużycia wody niż w przypadku tradycyjnych metod nawadniania.

Istnieją jednak sposoby na zmniejszenie zużycia wody przez AI. Jednym z nich jest wykorzystanie chłodzenia cieczą zamiast powietrza. Chłodzenie cieczą jest znacznie bardziej efektywne niż chłodzenie powietrzem i wymaga znacznie mniejszej ilości wody.

Innym sposobem na zmniejszenie zużycia wody przez AI jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do zasilania centrum danych. W ten sposób zużycie wody związane z produkcją energii elektrycznej może zostać znacznie zmniejszone.

Wreszcie, istnieją również sposoby na zmniejszenie zużycia wody w rolnictwie, gdzie AI jest wykorzystywana do optymalizacji nawadniania upraw. Jednym z takich sposobów jest wykorzystanie inteligentnych systemów nawadniania, które mogą dostosować ilość wody do potrzeb roślin.

Wniosek jest taki, że AI jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale istnieją ukryte koszty związane z jej używaniem. Zużycie wody jest jednym z tych kosztów, ale istnieją sposoby na zmniejszenie tego zużycia. Wykorzystanie chłodzenia cieczą, odnawialnych źródeł energii i inteligentnych systemów nawadniania to tylko niektóre z tych sposobów. Dlatego ważne jest, abyśmy byli świadomi kosztów związanych z AI i dążyli do minimalizowania ich, aby chronić nasze zasoby naturalne.