• sob.. cze 10th, 2023

Pośrednie zużycie wody przez AI: Od chłodzenia centrów danych do treningu modeli

ByDominika Łakomska

maj 24, 2023
Pośrednie zużycie wody przez AI: Od chłodzenia centrów danych do treningu modeli

Chłodzenie centrów danych

W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej działań przenosi się do świata cyfrowego, niezwykle ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na to, jakie konsekwencje ma to dla środowiska. Jednym z elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest zużycie wody przez sztuczną inteligencję.

Chłodzenie centrów danych to jedno z największych źródeł zużycia wody przez AI. Centra danych to miejsca, w których przechowywane są ogromne ilości danych, a sztuczna inteligencja potrzebuje ich do przetwarzania i analizowania. Jednakże, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w centrach danych, konieczne jest stosowanie systemów chłodzenia, które zużywają ogromne ilości wody.

Właśnie dlatego coraz więcej firm stara się wprowadzać bardziej ekologiczne rozwiązania. Wśród nich znajdują się m.in. chłodzenie powietrzem, które jest znacznie mniej kosztowne w kontekście zużycia wody. Jednakże, ze względu na wysokie wymagania techniczne, nie jest to rozwiązanie dla każdego.

Innym sposobem na zmniejszenie zużycia wody przez AI jest wykorzystanie wody morskiej. Woda ta jest znacznie bardziej dostępna niż woda pitna, a jej wykorzystanie nie wpływa na środowisko w taki sam sposób. Jednakże, aby móc wykorzystać wodę morską, konieczne jest zastosowanie specjalnych systemów, które pozwalają na jej oczyszczenie i wykorzystanie w procesie chłodzenia.

Oprócz chłodzenia centrów danych, sztuczna inteligencja zużywa również wodę podczas treningu modeli. W tym przypadku, zużycie wody jest pośrednie, ale nadal wpływa na środowisko. W procesie treningu modeli, sztuczna inteligencja przetwarza ogromne ilości danych, co wymaga również ogromnej mocy obliczeniowej. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę w komputerach, konieczne jest stosowanie systemów chłodzenia, które zużywają wodę.

Jednym z rozwiązań, które mogą pomóc w zmniejszeniu zużycia wody przez AI podczas treningu modeli, jest wykorzystanie chłodzenia cieczą. Jest to rozwiązanie, które pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia wody, jednocześnie zapewniając odpowiednią temperaturę w komputerach. Chłodzenie cieczą jest również bardziej energooszczędne niż tradycyjne systemy chłodzenia, co pozwala na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Innym sposobem na zmniejszenie zużycia wody przez AI podczas treningu modeli jest wykorzystanie chłodzenia powietrzem. Jest to rozwiązanie, które jest znacznie bardziej dostępne i tańsze niż chłodzenie cieczą. Jednakże, ze względu na wysokie wymagania techniczne, nie jest to rozwiązanie dla każdego.

Podsumowując, zużycie wody przez sztuczną inteligencję jest jednym z elementów, na które powinniśmy zwracać uwagę. Chłodzenie centrów danych oraz trening modeli to dwa główne źródła zużycia wody przez AI. Właśnie dlatego coraz więcej firm stara się wprowadzać bardziej ekologiczne rozwiązania, które pozwolą na zmniejszenie wpływu sztucznej inteligencji na środowisko. Chłodzenie powietrzem, chłodzenie cieczą oraz wykorzystanie wody morskiej to tylko niektóre z rozwiązań, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu.