• czw.. wrz 28th, 2023

  Globalny rynek mieszanin i stopów polimerowych

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  Globalny rynek mieszanin i stopów polimerowych

  Rozwój globalnego rynku mieszanin i stopów polimerowych prognozowany jest na 6,6 miliarda dolarów do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym 6,7% w latach 2023-2028. Ten wzrost jest napędzany właściwościami mieszanin i stopów polimerowych, rosnącymi zastosowaniami w krajach rozwijających się, postępami technologicznymi i innymi czynnikami.

  W 2022 roku, segment oparty na poliwęglanie dominował na rynku, zarówno pod względem wartości, jak i ilości. Mieszaniny i stopy oparte na poliwęglanie charakteryzują się doskonałą stabilnością termiczną, wytrzymałością i stabilnością wymiarową. Najczęściej używanymi mieszaninami na bazie poliwęglanu są PC/ABS, PC/PET i PC/PBT, które znajdują zastosowanie w branżach takich jak motoryzacyjna, elektronika, urządzenia biurowe, sprzęt medyczny, media optyczne i sprzęt gospodarstwa domowego.

  Przemysł motoryzacyjny stanowił największy udział w rynku w 2022 roku. Inżynieryjne polimery i ich mieszaniny są szeroko stosowane w różnych zastosowaniach motoryzacyjnych ze względu na ich zalety w porównaniu do tradycyjnych materiałów, takich jak metale. Plastikowe części wykonane z mieszanin i stopów polimerowych mogą łączyć wiele funkcji w mniej części, co prowadzi do mniej skomplikowanego montażu i oszczędności kosztów. Ponadto, są odporne na korozję i lżejsze, co przyczynia się do oszczędności paliwa.

  Azja i Pacyfik dominowały na rynku w 2022 roku ze względu na duży przemysł elektroniczny i wzrost różnych branż końcowych. Region, a szczególnie Chiny, jest istotnym centrum produkcji mieszanin i stopów polimerowych. Zapotrzebowanie jest napędzane przez branże elektrotechniczne, elektroniczne i dobra konsumpcyjne. Japonia jest również ważnym graczem w produkcji innowacyjnych produktów, z inwestycjami w centra badawczo-rozwojowe.

  Dynamika wpływająca na wzrost rynku to zastępowanie tradycyjnych materiałów, wzrost branż końcowych, rosnące zapotrzebowanie na lekkie pojazdy i regulacje rządowe. Jednak istnieją wyzwania, takie jak wysokie koszty przetwarzania i produkcji, wahania cen surowców oraz ograniczona liczba zakładów przetwarzania odpadów polimerowych.

  Ogólnie rzecz biorąc, rynek mieszanin i stopów polimerowych przewiduje się, że będzie wykazywał znaczący wzrost w nadchodzących latach, napędzany rosnącym zapotrzebowaniem z różnych branż i postępami technologicznymi w tej dziedzinie.