• niedz.. paź 1st, 2023

  Polska oficjalnie inauguruje stałe siły zbrojne na granicy z Białorusią

  Polska oficjalnie inauguruje stałe siły zbrojne na granicy z Białorusią

  Polska oficjalnie ustanowiła stałe siły zbrojne składające się z 4 000 żołnierzy w pobliżu granicy z Białorusią. Celem tych sił, nazwanych „Rengaw”, jest szkolenie i obrona, zgodnie z deklaracją polskiego ministra obrony, Mariusza Błaszczaka. Błaszczak wyraził obawy z powodu trwającego zagrożenia dla polskiej granicy, powołując się na próby nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów, zorganizowane przez reżim białoruski we współpracy z Kremlu.

  W ramach operacji „Gryf”, Polska planuje wysłać około 10 000 żołnierzy w celu wzmocnienia granicy z Białorusią. Ta decyzja jest odpowiedzią na nasilające się napięcia między Białorusią, sojuszniczką Rosji, a członkiem NATO – Polską. Napięcia wynikają z zarzutów naruszenia przestrzeni powietrznej przez Białoruś oraz powtarzających się prób nielegalnego przekraczania granicy.

  Konkretnym zadaniem tych sił jest szkolenie żołnierzy w regionie pogranicza Podlaskiego oraz pełnienie roli rezerwy w przypadku pogorszenia się sytuacji bezpieczeństwa. Nowo mianowany dowódca, ppłk Arkadiusz Mikołajczyk, podkreślił, że żołnierze będą działali przede wszystkim nocą w obszarze o szerokości 250 mil i w odległości 100 mil od granicy.

  Trwające napięcia graniczne wywołały również obawy dotyczące ruchu najemników z grupy Wagnera w kierunku „Suwalskiej szparki”, która graniczy z bałtyckim enklawalem Kaliningradu. W celu rozwiązania tych obaw i ochrony granicy, Polska wprowadza te środki wojskowe w celach odstraszania i obrony.

  Poprzez ustanowienie stałych sił zbrojnych w pobliżu granicy z Białorusią i wzmocnienie ich dodatkowymi oddziałami, Polska ma nadzieję przesłać mocne przesłanie i zagwarantować bezpieczeństwo swoich granic. Sytuacja pozostaje napięta, a Polska i jej sojusznicy z NATO śledzą rozwój wydarzeń i podejmują niezbędne środki w celu ochrony swojego bezpieczeństwa narodowego.