• czw.. wrz 28th, 2023

  Petrobras rozpoczyna odzyskiwanie wysłużonych aktywów na morzu w Brazylii

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  Petrobras rozpoczyna odzyskiwanie wysłużonych aktywów na morzu w Brazylii

  Petrobras (PBR), państwowa firma naftowa i gazowa Brazylii, rozpoczęła odzyskiwanie wysłużonych aktywów na morzu poprzez rozpoczęcie produkcji na obiekcie Anita Garibaldi, pływającej jednostce do produkcji, składowania i odwadniania (FPSO). Rozwinięta przez MODEC, jednostka FPSO będzie działać w regionach przed i po osadzeniowych, jako część projektu ożywienia złóż ropy i gazu Marlim i Voador. Projekt Anita Garibaldi ma dzienną zdolność produkcyjną do 80 000 baryłek ropy naftowej oraz przetwarzania gazu w ilości do 7 milionów metrów sześciennych dziennie (MMcm/d).

  Projekt obejmuje wymianę i wycofanie ze służby dziewięciu pierwotnych platform z pól Marlim/Voador. Dołącza do niego jednostka FPSO Anna Nery, która rozpoczęła działalność w tym roku. Razem te dwie jednostki FPSO mają łączną zdolność produkcyjną do 150 000 baryłek ropy naftowej dziennie oraz zdolność przetwarzania do 11 MMcm gazu.

  Petrobras oczekuje, że przejście z dziewięciu starych obiektów na dwie nowe jednostki spowoduje ponad 50% redukcję całkowitych emisji. Do 2027 roku projekty mają również zwiększyć ogólną produkcję w basenie Campos z 565 000 baryłek dziennie do 920 000 baryłek dziennie.

  Obecnie Petrobras ma ranking Zack #3 (Hold) w sektorze energetycznym. Kilka innych lepiej ocenionych spółek w sektorze energetycznym to CVR Energy Inc., Evolution Petroleum Corporation i Crestwood Equity Partners LP. CVR Energy jest niezależnym rafinerem i dostawcą wysoko wartościowych paliw do transportu. Evolution Petroleum to niezależna firma energetyczna skupiająca się na pozyskiwaniu i rozwijaniu złóż ropy i gazu. Crestwood Equity Partners LP to partnerska spółka zawierająca umowy na infrastrukturę w głównych rejonach wydobycia łupków w USA.