• wt.. gru 5th, 2023

  Spadek wydobycia ropy w Basenie Permian powoduje zwiększone zapotrzebowanie na skuteczne zarządzanie ściekami

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 22, 2023
  Spadek wydobycia ropy w Basenie Permian powoduje zwiększone zapotrzebowanie na skuteczne zarządzanie ściekami

  Produkcja ropy naftowej w Basenie Permian jest obecnie na spadku, co pociąga za sobą zwiększone zapotrzebowanie na skuteczne zarządzanie ściekami. Według Administracji Informacji Energetycznej (EIA), produkcja ropy naftowej prognozowana jest na spadek o 11 000 baryłek ropy na dzień (bopd) w sierpniu. Ponadto, aktywność wierceń w basenie również zmniejszyła się, a w zeszłym tygodniu wycofano dwa dźwigi wiertnicze.

  Pomimo tych spadków, Permian Basin nadal utrzymuje najwyższą liczbę działających dźwigów w porównaniu do innych amerykańskich regionów łupkowych, z łączną liczbą 327. Lekki spadek na rynku ropy nie zniechęcił głównych firm w Permian do poszerzania współpracy z firmami zajmującymi się zarządzaniem wodą.

  Na przykład, Devon Energy niedawno ogłosiło partnerską współpracę między swoją spółką zależną WPX Energy a WaterBridge NBD, tworząc nową firmę o nazwie NBD Midstream. Spółka joint venture będzie przetwarzać całą wodę produkcyjną firmy Devon w obszarze poddellawarejskim. Ta współpraca znacząco zwiększy zdolność firmy Devon do gospodarki wodnej i wesprze plany przedsiębiorstwa dotyczące wierceń oraz operacji dotyczących ponownego wykorzystania i recyklingu wody.

  W Podbasenie Midland Permian, Select Water Solutions i producent ropy naftowej Endeavor Energy Resources również uruchomili projekt recyklingu i dostarczania 300 000 baryłek wody na dzień. Projekt ten obejmował recykling 8,2 mln baryłek wody produkcyjnej pozyskanej od sześciu operatorów w promieniu 10 mili.

  Te inicjatywy mają na celu zaradzenie rosnącemu naciskowi na zasoby słodkiej wody w operacjach wierceń. Poprzez promowanie wykorzystania wody słonawej i recyklingu, a także badanie możliwości budowy instalacji odsalania, firmy te mają nadzieję zmniejszyć zależność branży od źródeł świeżej wody i poprawić zrównoważenie wodne w Basenie Permian.

  Pomimo trudności, jakie stoją przed Basenem Permian, te działania dowodzą zaangażowania w odpowiedzialne zarządzanie wodą. W miarę jak produkcja ropy nadal spada, skuteczne zarządzanie ściekami będzie kluczowe dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju działalności w regionie.