• czw.. wrz 28th, 2023

  Panasonic zapowiada wydanie Lumix G9 II

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 20, 2023
  Panasonic zapowiada wydanie Lumix G9 II

  Panasonic niedawno ogłosił wprowadzenie do swojej serii Lumix G nowego modelu – Lumix G9 II. Aparat ten, wyceniony na £1,699, posiada wiele ulepszonych funkcji, które z pewnością przypadną do gustu zarówno fotografom, jak i filmowcom.

  Jednym z istotnych ulepszeń jest poprawiony projekt sensora. Lumix G9 II zawiera sensor Live MOS Micro Four Thirds o rozdzielczości 25,2 megapiksela, co oznacza poprawę w porównaniu do 20,3-megapikselowego sensora poprzednika. Wyższa rozdzielczość umożliwia uzyskanie dokładniejszych i ostrzejszych obrazów.

  To, co wyróżnia Lumix G9 II, to integracja technologii Phase Detection Auto-Focus (PDAF) – pierwsza zastosowana w serii Lumix G firmy Panasonic. Ta technologia pozwala na szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości, co sprawia, że aparat idealnie nadaje się do fotografowania szybko poruszających się obiektów.

  Kolejną ciekawą funkcją jest wykorzystanie technologii głębokiego uczenia się (deep learning) przez Lumix G9 II. Dzięki algorytmom głębokiego uczenia się aparat może lepiej identyfikować i śledzić obiekty takie jak samochody, motocykle czy nawet oczy zwierząt, co zapewnia precyzyjne i niezawodne ustawianie ostrości.

  Aparat ten imponuje również swoją wydajnością, umożliwiając fotografowanie seriami z prędkością aż 60 klatek na sekundę w trybie AFC. Dodatkowo, nowa funkcja pre-zapisu SH pozwala na zrobienie serii aż 113 zdjęć, rozpoczynając od 1,5 sekundy przed naciśnięciem spustu migawki, co pozwala na zatrzymanie nawet najbardziej nietypowych momentów.

  Panasonic znacznie poprawił także stabilizację obrazu. Lumix G9 II łączy w sobie 8-stopniowy Body Image Stabilizer (BIS), 7,5-stopniowy 5-osiowy Dual IS 2 i zaawansowany system Active IS do nagrywania wideo, co zapewnia wyjątkową stabilność i minimalizuje poruszenie aparatu.

  Aparat wprowadza także funkcję REAL TIME LUT, która umożliwia personalizację wyrażenia kolorów. Tryb LEICA Monochrome wprowadza ulepszenia w czarno-białych stylach fotografii, a specjalne tryby, takie jak tryb 100-megapikselowej wysokiej rozdzielczości z ręki czy tryb Live View Composite, oferują unikalne opcje dla fotografów.

  Filmowcy docenią wsparcie Lumix G9 II dla różnych formatów nagrywania, w tym nagrywania w pełnej rozdzielczości 5.8K, tworzenia powolnych nagrań w formatach C4K/4K oraz obsługi wideo Apple ProRes. Dodatkowo, aparat pozwala na nagrywanie i odtwarzanie na zewnętrznym dysku SSD przez port USB.

  Lumix G9 II trafi na rynek w listopadzie 2023 roku w cenie £1,699. Miłośnicy fotografii, szukający aparatu z ulepszonymi funkcjami i imponującą wydajnością, z pewnością znajdą w tym najnowszym urządzeniu Panasonic idealny wybór.