• pt.. wrz 22nd, 2023

  Ceny ropy naftowej doświadczyły wahań na tle obaw związanych z sektorem nieruchomości w Chinach

  Ceny ropy naftowej doświadczyły wahań na tle obaw związanych z sektorem nieruchomości w Chinach

  Ceny ropy naftowej doświadczyły wahań na tle obaw związanych z sektorem nieruchomości w Chinach, co spowodowało spadek sentymentu inwestorów. West Texas Intermediate (WTI) początkowo spadło o 1,5%, ale później odzyskało część strat. Globalne rynki również wykazywały tendencję do ryzyka ze względu na obawy dotyczące długu niektórych deweloperów. Jednak sentyment poprawił się po informacjach, że Country Garden Holdings Co. planuje przedłużyć kredyt na obligacje, które dobiegają końca.

  WTI odnotowało wzrost o 25% od swojego najniższego poziomu w czerwcu, co częściowo wynika z cięć dostaw ze strony członków OPEC+ – Rosji i Arabii Saudyjskiej. Według szacunków grupy producentów, spowodowało to deficyt rynkowy przekraczający 2 miliony baryłek dziennie w tym kwartale. Wzrost ten był również wspierany rosnącym ryzykiem dla przepływu rosyjskiej ropy naftowej przez Morze Czarne z powodu trwającej wojny na Ukrainie.

  Dodatkowo, prognozy dla Stanów Zjednoczonych staja się bardziej optymistyczne, a coraz więcej ekonomistów przewiduje, że kraj ten uniknie recesji. Ta optymizm może wesprzeć popyt na energię w USA.

  Chiny, największy na świecie nabywca ropy naftowej, dostarczą dodatkowe informacje na temat stanu rynku, dzięki dzisiejszym danym dotyczącym produkcji przemysłowej, w tym branży rafineryjnej. Otwieranie nowych zakładów w Chinach przyczyniło się do rosnącego popytu na import.

  O godzinie 10:25 rano czasu londyńskiego, kontrakt WTI na dostawę we wrześniu spadł o 0,3%, do 82,92 dolarów za baryłkę, zaś kontrakt Brent na dostawę w październiku osłabił się o 0,3%, do 86,53 dolarów za baryłkę.