• śr.. paź 4th, 2023

  Grupa Just Stop Oil planuje kampanię zakłócania działań na uniwersytetach

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 19, 2023
  Grupa Just Stop Oil planuje kampanię zakłócania działań na uniwersytetach

  Grupa Just Stop Oil (JSO), działająca na rzecz zakończenia licencji i wydobycia paliw kopalnych, rzekomo planuje skierować swoje działania przeciwko uniwersytetom w nadchodzącej kampanii zakłócania. Aktywiści, którzy wcześniej zakłócali wydarzenia sportowe i protesty uliczne, wierzą, że uniwersytety mogą odgrywać kluczową rolę w wprowadzaniu zmian.

  Grupa zamierza przeprowadzać akcje przez cały październik, aby zwrócić uwagę na swoje cele. Liczą na to, że zwerbują wykładowców i profesorów uniwersyteckich, aby dołączyli do ich szeregów i wzięli udział w tych działaniach. Ich celem są m.in. Imperial College London i London Metropolitan University, które spotkały się z krytyką za kontynuowanie inwestycji w paliwa kopalne.

  Ta zmiana skupienia się na instytucjach szkolnictwa wyższego jest zgodna z przekonaniem JSO o mocy studentów i młodych ludzi w przynoszeniu istotnych zmian na przestrzeni historii. Poprzez zaangażowanie uniwersytetów, mają nadzieję nasilić swoją wiadomość i wywierać presję na decydentów, aby wycofali się z inwestycji w paliwa kopalne.

  JSO zdobyła uwagę mediów wcześniej w tym roku, gdy zakłócała wydarzenia sportowe, takie jak Wimbledon Championships i The Open. Dodatkowo, protestujący z JSO rzucał pomarańczowe konfetti na byłego kanclerza George’a Osborne’a i jego żonę podczas ceremonii ślubnej. W lipcu członek grupy przerwał własną uroczystość absolutorium, aby zwrócić uwagę na kryzys klimatyczny, co wywołało mieszane reakcje uczestników.

  Jesienna kampania zakłócania sygnalizuje zobowiązanie JSO do kontynuowania bezpośrednich działań w dążeniu do osiągnięcia swoich celów. Poprzez skierowanie swoich działań na uniwersytety, grupa ma na celu stworzenie trwałego wpływu i promowanie dialogu na temat pilnej potrzeby zakończenia zależności od paliw kopalnych.

  Definicje:
  Paliwo kopalne: Nieregeneracyjne źródła energii powstałe z pozostałości roślin i zwierząt przez miliony lat, takie jak węgiel, drewno, olej i gaz.
  Wycofanie inwestycji: Proces wycofywania inwestycji z danej branży lub firmy, często w ramach zgodności z zasadami etycznymi lub zrównoważonymi.