• sob.. cze 10th, 2023

Obietnica AI w usprawnianiu logistyki łańcucha dostaw

ByDominika Łakomska

maj 25, 2023
Obietnica AI w usprawnianiu logistyki łańcucha dostaw

Automatyzacja procesów magazynowych

W dzisiejszych czasach, kiedy e-handel rozwija się w zawrotnym tempie, logistyka łańcucha dostaw stała się kluczowym elementem biznesu. Aby sprostać wymaganiom klientów, firmy muszą zapewnić szybką i skuteczną dostawę towarów. Jednym z rozwiązań, które może pomóc w usprawnieniu procesów logistycznych, jest automatyzacja magazynów za pomocą sztucznej inteligencji.

Automatyzacja procesów magazynowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji może przynieść wiele korzyści dla firm. Po pierwsze, pozwala na zwiększenie efektywności i szybkości działania magazynu. Dzięki temu, że wiele procesów jest wykonywanych automatycznie, pracownicy mogą skupić się na bardziej skomplikowanych zadaniach, takich jak zarządzanie zapasami czy planowanie dostaw.

Po drugie, automatyzacja magazynów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Systemy AI są w stanie zoptymalizować rozmieszczenie towarów w magazynie, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca i zwiększenie pojemności magazynu.

Po trzecie, automatyzacja magazynów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pozwala na lepszą kontrolę nad procesami logistycznymi. Systemy AI są w stanie monitorować i analizować dane dotyczące przepływu towarów w magazynie, co pozwala na szybsze reagowanie na ewentualne problemy i błędy.

Jednym z przykładów zastosowania sztucznej inteligencji w magazynach jest system pick-by-vision. Polega on na wykorzystaniu okularów z wbudowanymi kamerami, które pozwalają pracownikom na szybkie i skuteczne zbieranie towarów z półek. System AI analizuje obrazy z kamer i wskazuje pracownikowi, gdzie znajduje się dany produkt. Dzięki temu, że pracownik nie musi przeszukiwać całego magazynu w poszukiwaniu towaru, czas potrzebny na zbieranie zamówienia zostaje znacznie skrócony.

Innym przykładem zastosowania sztucznej inteligencji w magazynach jest system sortowania towarów. System AI jest w stanie automatycznie rozpoznawać produkty i przypisywać im odpowiednie miejsca na taśmie sortującej. Dzięki temu, że proces sortowania jest wykonywany automatycznie, czas potrzebny na przygotowanie towarów do wysyłki zostaje znacznie skrócony.

Podsumowując, automatyzacja procesów magazynowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji może przynieść wiele korzyści dla firm. Dzięki temu, że wiele procesów jest wykonywanych automatycznie, pracownicy mogą skupić się na bardziej skomplikowanych zadaniach, takich jak zarządzanie zapasami czy planowanie dostaw. Systemy AI pozwalają na lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej oraz lepszą kontrolę nad procesami logistycznymi. Przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w magazynach, takie jak system pick-by-vision czy system sortowania towarów, pokazują, że AI może być skutecznym narzędziem w usprawnianiu procesów logistycznych.