• niedz.. paź 1st, 2023

  Rosja i Korea Północna opracowały bezzałogowe torpedy z głowicami nuklearnymi

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 19, 2023
  Rosja i Korea Północna opracowały bezzałogowe torpedy z głowicami nuklearnymi

  Rosja i Korea Północna opracowały bezzałogowe torpedy z głowicami nuklearnymi, które stwarzają poważne wyzwania i rodzą ważne pytania prawne. Korea Północna zaprezentowała swoją nową torpedę bezzałogową, która jest uważana za typ Haeil, podczas parady wojskowej. Ta torpeda bezzałogowa ma około 52 stóp długości, zasięg wynosi około 540 mil morskich, i może być wyposażona w konwencjonalną lub nuklearną głowicę. Jej rozmiar sugeruje, że nie może być wystrzelona z okrętu podwodnego, dlatego musiałaby zostać wystrzelona z brzegu, pływającej platformy lub zmodyfikowanego statku powierzchniowego. Torpedo-bezzałogowe typu Haeil zapewnia Korei Północnej strategiczną opcję dostarczania broni nuklearnej, która jest trudna do wykrycia i obrony przed nią. Może zostać użyte do atakowania nadbrzeżnych instalacji morskich lub miast bez ostrzeżenia, co wzmacnia odporność sił nuklearnych Korei Północnej. Rosyjskim odpowiednikiem tej torpedy jest Posejdon, który jest większy i bardziej zaawansowany. Posejdon może operować z dużymi prędkościami i głębokościami, co utrudnia jego wykrycie i pościg. Jest wyposażony w reaktor nuklearny o nieograniczonym zasięgu i kontrolowany zdalnie lub autonomicznie.

  Te torpedy z głowicami nuklearnymi mają potencjał do wywołania ogromnych szkód poprzez skutki po detonacji nuklearnej. Poprzez wywołanie promieniotwórczego tsunami podobnego do fali oceanicznej mogą zniszczyć nadbrzeżne miasta i uczynić je niezamieszkalnymi, powodując wysiedlenia i straty w ludziach. Legalność wykorzystywania tych dronów w taki sposób wymaga dokładniejszego zbadania.

  W międzynarodowych konfliktach zbrojnych prawo stron walczących do wyboru środków lub metod wojny nie jest nieograniczone. Jest regulowane w celu zapobieżenia niepotrzebnemu cierpieniu lub nadmiernym obrażeniom dla przeciwnika. Prawo wojenne określa, jakie środki i metody można legalnie używać podczas konfliktów zbrojnych. Legalność wykorzystywania bezzałogowych torped z głowicami nuklearnymi do zbrojenia środowiska morskiego i powodowania masowego zniszczenia wymaga bliższego zbadania.