• śr.. paź 4th, 2023

  Nomofobia – strach przed brakiem telefonu komórkowego

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  Nomofobia – strach przed brakiem telefonu komórkowego

  Nomofobia, znana również jako „no mobile phone phobia”, jest powszechnie uznawanym problemem we współczesnym społeczeństwie. Odnosi się do strachu lub lęku, które jednostki doświadczają, gdy nie mają swojego telefonu komórkowego. Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii w 2008 roku wykazało, że 53% użytkowników telefonów komórkowych doświadczało lęku, gdy zgubili swój telefon lub stracili połączenie. Świadczy to o powszechności problemu nomofobii.

  Ponadto, nie jest to problem ograniczony wyłącznie do samej Wielkiej Brytanii. Niedawne badanie przeprowadzone na pięciu uniwersytetach na Bliskim Wschodzie również wykazało wysokie poziomy uzależnienia od telefonów komórkowych wśród studentów. Oznacza to, że strach przed brakiem telefonu jest uniwersalnym zmartwieniem.

  Uzależnienie od telefonów komórkowych, głównie ze względu na dostęp do Internetu, może prowadzić do rozwoju nomofobii. Ten stan ma podobieństwa do uzależnień behawioralnych i zaburzeń lękowych. Objawy nomofobii obejmują drżenie, dezorientację, przyspieszenie rytmu serca i zmiany w oddychaniu.

  Leczenie nomofobii może obejmować terapię poznawczo-behawioralną lub terapię eksponowaniem, która pomaga stopniowo przyzwyczaić się do spędzania czasu bez telefonów. Chociaż leki mogą odgrywać pewną rolę, nie adresują one pierwotnej przyczyny lęku – samego telefonu.

  Mimo że niektórzy mogą postrzegać nomofobię jako beztroski stan, może ona znacząco wpływać na życie jednostek. Stała potrzeba potwierdzenia i poleganie na urządzeniu do komunikacji może utrudniać prawdziwe interakcje i wpływać na dobrostan psychiczny.

  Podsumowując, nomofobia jest ważnym problemem we współczesnym cyfrowym wieku. Ważne jest, aby jednostki znalazły równowagę między technologiczną łącznością a byciem obecnym w rzeczywistym świecie. Poszukiwanie pomocy i wsparcia jest kluczowe dla osób borykających się z nomofobią, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem i zmniejszyć swoją zależność od telefonów komórkowych.