• wt.. gru 5th, 2023

  Neptun w opozycji: Jak go obserwować

  Neptun w opozycji: Jak go obserwować

  Neptun, ósma planeta od Słońca i najdalsza planeta w naszym układzie słonecznym, znajdzie się w opozycji we wtorek (19 września), ustawiając się na linii prostej między Ziemią a Słońcem. To przypada na najbliższe podejście do Ziemi, znane jako perygeum, co czyni go idealnym momentem na zlokalizowanie i obserwowanie Neptuna.

  Z Nowego Jorku, Neptun wschodzi na wschodzie około godziny 18:58 czasu lokalnego (22:58 czasu uniwersalnego, GMT) i staje się widoczny kilka godzin później. Osiągnie najwyższy punkt na niebie, około 46 stopni nad horyzontem, o godzinie 1:51 czasu lokalnego (04:51 GMT) w środę, 20 września. Lodowy olbrzym znajdzie się w konstelacji Ryb.

  Następnie Neptun zniknie z pola widzenia około godziny 4:41 czasu lokalnego (08:41 GMT) schodząc poniżej 21 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. W końcu, zaśnie około godziny 6:41 czasu lokalnego (10:41 GMT).

  Mimo że jest w perygeum, Neptun wciąż jest niezwykle odległy od Ziemi. W momencie najbliższego podejścia będzie oddalony o około 2,7 miliarda mil (4,3 miliarda kilometrów). W porównaniu, ta odległość jest prawie 20 razy większa od średniej odległości między Ziemią a Marsem.

  Olbrzymia odległość Neptuna od Słońca oznacza, że ​​potrzebuje on 165 lat ziemskich, aby zakończyć jedną orbitę. Mimo że jego średnica wynosi około 4 razy więcej niż średnica Ziemi, czyli około 31 000 mil (50 000 kilometrów), Neptun nie jest widoczny gołym okiem ze względu na swoją ogromną odległość od Ziemi.

  Jednakże, przy użyciu teleskopu lub dobrych lornetek, Neptun można obserwować w ciemnym niebie i przy sprzyjających warunkach pogodowych. To okazja do zobaczenia czwartej co do wielkości planety w naszym układzie słonecznym i jej charakterystycznego, marmurowo-niebieskiego wyglądu.

  Jeśli interesuje Cię obserwowanie Neptuna lub robienie zdjęć nocnego nieba, istnieje wiele poradników dotyczących najlepszych teleskopów, lornetek i aparatów fotograficznych do astrofotografii.