• wt.. gru 5th, 2023

  Orion Space wypuszcza zestaw PikoQube umożliwiający szkolenie z pracy nad mikrosatelitami PocketQube

  Orion Space wypuszcza zestaw PikoQube umożliwiający szkolenie z pracy nad mikrosatelitami PocketQube

  Firma Orion Space z Nepalu wprowadza na rynek zestaw PikoQube, który umożliwia użytkownikom praktyczne doświadczenie pracy nad mikrosatelitami PocketQube. PikoQube oparty jest na projekcie Sanosat-1, który pomyślnie dotarł na orbitę w styczniu ubiegłego roku.

  PocketQube to miniaturowy satelita o wymiarach 5x5x5 cm i wadze poniżej 250 gramów. PikoQube to satelita o wymiarach 5x5x7,5 cm, zaprojektowany w formacie 1.5P PocketQube. Jedna ze stron satelity pokryta jest panelem słonecznym. Składa się z czterech płyt drukowanych (PCB), w tym podsystemu zasilania elektrycznego (EPS), komputera pokładowego (OBC), łączności (COM) oraz ładunku. Dodatkowo, posiada panele słoneczne, płytę bazową i inne panele strukturalne.

  PikoQube Trainer Kit od Orion Space oparty jest na projekcie Sanosat-1. Sanosat-1, który został wystrzelony w styczniu ubiegłego roku, zawiera detektor promieniowania dla studentów z Nepalu oraz cyfrowy przemiennik amatorskiego radia o nazwie Nepal-OSCAR 116.

  W przeciwieństwie do tego, PikoQube jest wyposażony w sensory atmosferyczne, w tym akcelerometr, żyroskop, termometr i czujnik ciśnienia atmosferycznego. Sensory te są połączone z komputerem pokładowym (OBC), zasilanym przez mikrokontroler Microchip ATmega328 z działającym w trybie kompatybilnym z Arduino bootloaderem. Płyta łączności (COM) zawiera transceiver Silicon Labs Si446x, podczas gdy podsystem zasilania elektrycznego (EPS) polega na panelach słonecznych do ładowania litowo-jonowego akumulatora jednoogniwowego.

  Zestaw PikoQube jest dostępny do kupienia w sklepie Tindie firmy Orion Space za 800 dolarów. Zawiera on płyty zasilania, łączności, komputera i ładunku, a także obudowę, panele słoneczne, antenę i dongle RTL-SDR do odbioru radiowego zdefiniowanego programowo.