• pt.. wrz 22nd, 2023

  Military Aircraft to Conduct Nighttime Flights over Franklin County

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  Military Aircraft to Conduct Nighttime Flights over Franklin County

  Ludność zamieszkująca hrabstwo Franklin może usłyszeć niezwykłe dźwięki w nocnym niebie przez kilka kolejnych tygodni. Baza lotnicza Marynarki Wojennej w Patuxent River wydała ostrzeżenie dotyczące hałasu i poinformowała, że wojskowe samoloty będą przeprowadzać nocne loty nad obszarem gminy Letterkenny w hrabstwie Franklin oraz nad Berkely Springs w stanie Wirginia Zachodnia od 15 sierpnia do 29 września. Loty są zaplanowane między godziną 19:00 a 04:00.

  We względach nie podano szczegółowych informacji na temat rodzajów statków powietrznych ani dźwięków, które mieszkańcy mogą usłyszeć. Jednakże, zaznaczono, że loty na małej wysokości mają potencjał największego zakłócenia, dlatego pilotom polecono ograniczenie takich lotów przed północą, gdy to możliwe.

  Przeprowadzanie testów wojskowych statków powietrznych jest powiązane z występowaniem tzw. sonic boomów, czyli gwałtownych trzasków przypominających dźwięk grzmotu. Jednakże, baza NAS-Patuxent River przeprowadza testy statków powietrznych poruszających się z prędkością większą od prędkości dźwięku jedynie w ograniczonej przestrzeni powietrznej nad Wybrzeżem Atlantyckim i Zatoką Chesapeake.

  Mieszkańcy powinni być świadomi, że harmonogram i realizacja lotów mogą ulec zmianie w zależności od różnych czynników, w tym warunków pogodowych. Zakłócenia hałasowe można zgłaszać na bezpłatną linię telefoniczną bazy NAS-Patuxent River w dni robocze od 08:00 do 16:30. Osoby dzwoniące poza godzinami pracy powinny podać swoje imię, dane kontaktowe oraz opis hałasu, który chcą zgłosić.

  Zapytania pisemne można również przesyłać do Zespołu Zarządzania Hałasem pod adresem [email protected] NAS-Patuxent River, znajdująca się na południowym krańcu stanu Maryland, na zachodnim brzegu Zatoki Chesapeake, jest siedzibą główną Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych do badań, rozwoju, testowania i oceny wszelkich samolotów marynarki wojennej, ich części i powiązanych systemów.