• pt.. wrz 22nd, 2023

  Misja NASA OSIRIS-REx wkracza w decydującą fazę zboru próbek z asteroidy Bennu

  Misja NASA OSIRIS-REx wkracza w decydującą fazę zboru próbek z asteroidy Bennu

  Misja NASA trwająca siedem lat mająca na celu zapobieżenie potencjalnej kolizji Ziemi z ogromnym asteroidem Bennu zbliża się do końca. Najnowsze odkrycia wskazują, że istnieje szansa 1 na 2700, że Bennu uderzy w Ziemię 24 września 2182 roku. Bennu, o wielkości porównywalnej do Empire State Building, stanowi znaczne zagrożenie, ponieważ jego uderzenie może się równać energetycznie z wybuchem 22 bomb atomowych.

  W celu zwalczenia tego nadciągającego niebezpieczeństwa, NASA wystrzeliło w 2016 roku statek kosmiczny OSIRIS-REx. Głównym celem misji jest zebranie próbek z Bennu i opracowanie strategii odchylenia asteroid, które mogłyby spowodować masowe zniszczenia. W październiku 2020 roku nadszedł historyczny moment, gdy OSIRIS-REx pomyślnie wylądował na powierzchni Bennu i zabezpieczył kawałek skalistego materiału. Ta próbka, ważąca około 8,8 uncji, stanowi pierwszą próbkę asteroidy zebraną przez NASA i największą jak dotąd zebraną z kosmosu.

  W ten niedzielny dzień najbardziej krytyczna faza misji OSIRIS-REx rozpocznie się, gdy statek kosmiczny rozpocznie podróż powrotną na Ziemię. Po przebyciu 63 000 mil, statek kosmiczny uwolni kapsułę zawierającą cenną próbkę. Opadanie kapsuły będzie kontrolowane za pomocą spadochronów, zapewniając bezpieczne lądowanie w Wielkiej Solnej Pustyni Słonecznej, w stanie Utah. To oznacza ukonczenie siedmioletniej odysei OSIRIS-REx.

  Przewidywane jest, że zebrane próbki asteroidy Bennu dostarczą naukowcom cennych informacji na temat formacji naszego układu słonecznego sprzed około 4,5 miliarda lat. Mogą nawet dostarczyć wskazówek dotyczących pochodzenia życia na Ziemi. Nicola Fox, wiceadministrator Wydziału Misji Naukowych NASA, podkreśla, że nietknięty materiał z Bennu może rzucić światło na te fundamentalne pytania.

  Początkowo znana jako 1999 RQ36, asteroida została przemianowana na Bennu w 2013 roku, nawiązując do starożytnego bóstwa egipskiego. W miarę jak misja OSIRIS-REx NASA wkracza w swoją ostatnią fazę, cały świat niecierpliwie oczekuje jej sukcesu. Wiedza zdobyta dzięki temu ambitnemu przedsięwzięciu ma potencjał, aby odkryć tajemnice naszego wszechświata i dostarczyć bezcennych informacji na temat formowania się naszego układu słonecznego.