Region Mikronezji, składający się z licznych małych wysp na Zachodnim Pacyfiku, znajduje się na czele światowego przesunięcia w kierunku niskoemisyjnej przyszłości. Region posiada obfite zasoby energii odnawialnej i ma potencjał stać się liderem produkcji energii czystej oraz wzorem do naśladowania dla innych wyspiarskich państw. Jednak obecnie mikronezyjski rynek energetyczny jest zdominowany przez paliwa kopalne, głównie olej napędowy, co prowadzi do wysokich cen energii elektrycznej i znacznego śladu węglowego.
W celu zaspokojenia pilnej potrzeby przejścia na czystą energię, mikronezyjskie rządy podjęły znaczące kroki w opracowywaniu i wdrażaniu polityk i inicjatyw dotyczących energii odnawialnej. Kilka państw mikronezyjskich wyznaczyło ambitne cele osiągnięcia 100% produkcji energii odnawialnej do 2025 roku. Aby osiągnąć te cele, region skupia się na wykorzystaniu obfitujących w energię słoneczną, wiatrową i oceaniczną zasobów.
Energia słoneczna ma ogromny potencjał dla Mikronezji, z uwagi na wysoki poziom nasłonecznienia i malejące koszty technologii fotowoltaicznej. Wprowadzono już projekty dużych instalacji fotowoltaicznych, w tym instalację paneli słonecznych na budynkach publicznych oraz stosowanie pomp wodnych zasilanych energią słoneczną w rolnictwie. Polityki rozliczeń netto także zachęcają gospodarstwa domowe i firmy do montażu systemów solarnych na dachach, zmniejszając uzależnienie od generatorów na olej napędowy i promując wzrost rynku energii słonecznej.
Energia wiatrowa ma duży potencjał, zwłaszcza na większych wyspach o stałych źródłach wiatru. Wprowadzono projekty energetyki wiatrowej, z instalacją turbin wiatrowych i opracowaniem ocen zasobów wiatru w celu ustalenia odpowiednich miejsc dla przyszłych farm wiatrowych. Te projekty zdywersyfikowały miks energetyczny i dostarczyły cennych danych i doświadczenia do dalszej ekspansji energetyki wiatrowej na Mikronezji.
Mikronezja rozważa także energię oceaniczną, taką jak energia fal, prądów pływowych i przemiany oceanicznej energii termicznej (OTEC), jako kolejne obiecujące źródło energii odnawialnej. Ogromne zasoby oceaniczne regionu oraz strategiczne położenie w Oceanie Spokojnym stwarzają możliwości rozwoju technologii energetyki oceanicznej. Obecnie prowadzone są projekty pilotażowe i inicjatywy badawcze mające na celu zbadanie potencjału energii oceanicznej oraz opracowanie niezbędnych technologii i infrastruktury do komercjalizacji.
Oprócz rozwoju energii odnawialnej, Mikronezja priorytetowo traktuje efektywność energetyczną i zmniejszenie zużycia energii. Wprowadzono przepisy dotyczące energooszczędnych budynków oraz promocję urządzeń oszczędzających energię w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną i ograniczenia uzależnienia od paliw kopalnych.
Mimo wyzwań wynikających z odległego położenia Mikronezji, małej liczby ludności i ograniczonych zasobów finansowych, region dokonuje stałych postępów w realizacji swoich celów związanych z energią odnawialną. Wspierana przez międzynarodowe organizacje takie jak Bank Światowy i Bank Azji, a także dzięki zaangażowaniu swoich rządów, Mikronezja dąży do tego, aby stać się liderem produkcji czystej energii i zainspirować inne wyspiarskie państwa.
Podsumowując, Mikronezja przechodzi znaczącą transformację na swoim rynku energetycznym, przyjmując źródła energii odnawialnej i dążąc do niskoemisyjnej przyszłości. Dzięki wykorzystaniu zasobów energii słonecznej, wiatrowej i oceanicznej oraz wprowadzeniu środków zwiększających efektywność energetyczną, Mikronezja może stać się wzorem do naśladowania dla innych państw i przodować w produkcji czystej energii.