• wt.. gru 5th, 2023

  Ogromny pożar w Kolumbii Brytyjskiej: Ewakuacja mieszkańców i zagrożenie dla Yellowknife

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 22, 2023
  Ogromny pożar w Kolumbii Brytyjskiej: Ewakuacja mieszkańców i zagrożenie dla Yellowknife

  W zachodniej prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie wybuchł ogromny pożar, który spowodował wydanie nakazów ewakuacji. Miasto Kelowna, położone 300 km na wschód od Vancouver i zamieszkiwane przez około 150 000 osób, ogłosiło stan wyjątkowy. Wczesnym rankiem wzgórza otaczające miasto stanęły w płomieniach, gdy pożary, palące się od wtorku, przekroczyły jezioro Okanagan i rozprzestrzeniły się na obszary Kelowny. Mieszkańcom, którzy byli pod ostrzeżeniem o ewakuacji, doradzono, aby byli gotowi do natychmiastowego opuszczenia swoich domów i przygotowali się na dłuższy okres przebywania poza nimi.

  W odległym północnym mieście Yellowknife, stolicy Terytoriów Północno-Zachodnich, epidemia zagroziła okolicy. Mimo że w czwartek postępy były niewielkie, zmieniające się wiatry mogą przybliżyć ogień do obrzeży miasta w weekend. Urzędnicy ostrzegają, że nadchodzące dwa dni będą kluczowe i stanowią poważne wyzwanie. Podjęte są działania mające na celu spowolnienie postępu pożaru poprzez wysyłanie samolotów i personelu, gdy jest to bezpieczne.

  Obecnie pożar znajduje się około 15 km na północny zachód od Yellowknife, ale zmieniające się wiatry mogą go przybliżyć. Po obu stronach jedynego drogi wychodzącej z miasta wybuchły pożary, ale droga pozostaje otwarta. Termin evakuacji został ustalony na godzinę 12:00 czasu lokalnego, a samoloty ewakuacyjne transportują ludzi z miasta. Oczekuje się, że około 65% całkowitej populacji Terytoriów Północno-Zachodnich, czyli około 46 000 osób, zostanie ewakuowanych.

  Niezwykła suchość i wysokie temperatury, spowodowane zmianami klimatycznymi, są przyczyną tej nadzwyczaj intensywnej sezonu pożarowego w Kanadzie. Eksperci zauważają, że susza i wysokie temperatury przyczyniają się do liczby i intensywności pożarów. Wielu obszarów Kanady doświadcza niezwykle suchych warunków. Podejmowane są działania mające na celu tworzenie przecinek przeciwpożarowych i eliminację paliwa poprzez wycinanie roślinności i instalację systemów zraszających.