• czw.. wrz 28th, 2023

  Artykuł: Incydent z dronem w Dublinie: Postępowanie sądowe w obliczu naruszenia przepisów lotniczych

  Artykuł: Incydent z dronem w Dublinie: Postępowanie sądowe w obliczu naruszenia przepisów lotniczych

  W lutym 50-letni Eric Brills z Swords w Dublinie został aresztowany pod zarzutem nielegalnego i umyślnego zakłócania działania urządzeń nawigacyjnych na lotnisku w Dublinie. Incydent rzekomo miał miejsce 24 stycznia, gdy Brills operował dronem w krytycznym obszarze 300 metrów, stwarzając potencjalne zagrożenie dla samolotów. Brills został oskarżony na podstawie ustawy o nawigacji lotniczej i transportu, a po udzieleniu kaucji warunkiem było niekorzystanie z dronów.

  Podczas ostatniego wystąpienia przed dublińskim sądem okręgowym obrońca Brillsa wyrażał wątpliwości co do ważności nakazu Dyrektora Spraw Publicznych (DPP). Jednak później potwierdzili, że już nie będą dążyć do dalszego dochodzenia w tej sprawie. Brills nie przyznał się do winy, co oznacza, że sprawa zostanie skierowana do przewodu sądowego w Sądzie Okręgowym.

  Teraz DPP musi przygotować akt oskarżenia w celu poparcia postanowienia sądowego. W przypadku skazania na podstawie zarzutu Brillsa może grozić obligatoryjny wyrok. Sąd zarządził również, aby Brills przestrzegał warunków kaucji, w tym zakazu latania jakimkolwiek bezzałogowym systemem latającym (UAS) oraz aby oddał swój paszport.

  Warto również zauważyć, że sprawa Brillsa nie jest odosobnionym incydentem. Inna osoba, Ainis Guzauskus, również został oskarżony o podobne wykroczenie na podstawie ustawy o nawigacji lotniczej i transportu. Guzauskus rzekomo wleciał dronem w krytyczny obszar lotniska w Dublinie, powodując fałszywe alarmy i zakłócenia w działaniu lotniska. W przyszłym tygodniu stanie ponownie przed sądem.

  Warto podkreślić, że lotanie dronami w pobliżu lotnisk jest nielegalne w promieniu 5 km. Właściwe przepisy wymagają rejestracji dronów o określonym rozmiarze, a każde urządzenie musi mieć unikalny cyfrowy odcisk palca w celu identyfikacji.