• pt.. wrz 22nd, 2023

  Senator Ted Cruz wzywa do przedłużenia zakazu regulacji bezpieczeństwa lotów kosmicznych

  Senator Ted Cruz wzywa do przedłużenia zakazu regulacji bezpieczeństwa lotów kosmicznych

  Senator Ted Cruz z USA wezwał do przedłużenia federalnego zakazu regulacji bezpieczeństwa lotów kosmicznych handlowych, aby wesprzeć dalszą innowację w sektorze kosmicznym. Obecne ograniczenie, które obowiązuje od 2004 roku i ma wygasnąć 1 października, pozwala na operowanie prywatnie zbudowanymi pojazdami kosmicznymi bez federalnych regulacji dotyczących bezpieczeństwa podczas „okresu nauki”. Jednak Cruz argumentuje, że przedłużenie tego okresu nauki zachęciłoby do większego wzrostu i rozwoju w tej dynamicznie rozwijającej się branży.
  Jednym z głównych powodów, dla których Cruz wzywa do przedłużenia, jest brak obecnych regulacji dotyczących bezpieczeństwa prywatnie zbudowanych pojazdów kosmicznych. Wraz z dynamicznym wzrostem sektora od 2004 roku, istotne jest zapewnienie odpowiednich środków bezpieczeństwa, zarówno dla astronautów, jak i dla społeczeństwa.

  Podobnie, rząd niemiecki niedawno podjął działania mające na celu zapobieżenie całkowitemu przejęciu startupu satelitarnego KLEO Connect przez chińską firmę. Rząd na podstawie decyzji ministerstwa gospodarki zakazał Shanghai Spacecom Satellite Technology, które już posiada większościowy udział w firmie, przejęcia pozostałego mniejszościowego udziału należącego do niemieckiej firmy EightyLeo.

  Te ostatnie wydarzenia podkreślają rosnące znaczenie regulacji i nadzoru w branży kosmicznej. W miarę jak sektor nadal się rozwija i coraz więcej prywatnych podmiotów wchodzi na rynek, staje się kluczowe znalezienie równowagi między innowacją a bezpieczeństwem. Przedłużenie okresu nauki dla regulacji lotów kosmicznych handlowych w Stanach Zjednoczonych i zapobieżenie całkowitemu przejęciu przez obce podmioty w Niemczech to istotne kroki w zapewnieniu odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju sektora kosmicznego.