• czw.. wrz 28th, 2023

  Lamborghini prezentuje koncepcję elektrycznego samochodu, Lamborghini Lanzador

  Lamborghini prezentuje koncepcję elektrycznego samochodu, Lamborghini Lanzador

  Włoski producent samochodów Lamborghini zaskoczył uczestników tegorocznego Monterey Car Week, prezentując swój pierwszy w historii elektryczny pojazd (EV), Lamborghini Lanzador. Lanzador jest opisany jako „GT o dużej prześwitującej osi” z 2+2 układem siedzeń i dwiema drzwiami. Ma podobną wielkość jak SUV Urus, ale posiada bardziej typowe dla coupe lub sedanu proporcje.

  Lanzador jest częścią strategii elektryfikacji Lamborghini o nazwie Direzione Cor Tauri i jego premiera planowana jest na rok 2028. Wczesne ujawnienie koncepcji zaskoczyło wielu, ponieważ produkcja samochodu jest jeszcze lata do przodu. Stephan Winkelmann, CEO Lamborghini, stwierdził, że dodanie GT do gamy modelowej było ważne dla firmy, ponieważ uzupełnia ich super samochody sportowe i SUV-y.

  Lamborghini ma na celu zachowanie sportowego charakteru Lanzadora pomimo wysokiego prześwitu i dwudrzwiowego projektu. Koncepcyjne EV posiada silnik elektryczny na każdej osi, co zapewnia napęd w pełni elektryczny. Układ napędowy generuje moc szczytową powyżej jednego megawata, co odpowiada ponad 1000 koniom mechanicznym. System napędu na cztery koła obejmuje również czynne wektorowanie momentu obrotowego na tylnych kołach, co poprawia osiągi podczas pokonywania zakrętów.

  Projekt zewnętrzny Lanzadora różni się od innych modeli Lamborghini, czerpiąc inspirację z kosmicznych statków. Kabina samochodu prezentuje ostre linie i skórzane załamania, nadając mu futurystyczny wygląd. We wnętrzu zastosowano charakterystyczny dla Lamborghini projekt kokpitu przypominającego kabinę myśliwca, a także zrównoważone pod względem źródeł materiały, takie jak skóry, wełna merynosowa, regenerowany węgiel i recyklingowany plastik.

  Lamborghini nie ujawniło jeszcze szczegółów dotyczących ceny i dostępności wersji produkcyjnej, ale planuje jej debiut w 2028 roku. Koncepcja Lanzadora daje wgląd w strategię elektryfikacji Lamborghini oraz ich zaangażowanie w wykorzystywanie materiałów zrównoważonych.