• śr.. paź 4th, 2023

  Rzadziej występują supermasywne czarne dziury niż sądzono

  Rzadziej występują supermasywne czarne dziury niż sądzono

  Badania przeprowadzone przy użyciu Jamesa Webba Space Telescopen (JWST) na Uniwersytecie Kansas wykazały, że supermasywne czarne dziury są rzadsze niż dotychczas sądzono. Badanie skupiło się na aktywnych jądrach galaktyk (AGN), czyli supermasywnych czarnych dziurach, które szybko zwiększają swoją masę. Wyniki sugerują, że nasz wszechświat może być bardziej stabilny niż pierwotnie przypuszczano. Dodatkowo badanie daje wgląd w obserwacje słabych galaktyk oraz wyzwania związane z identyfikacją AGN.

  Badania, przeprowadzone w ramach programu Cosmic Evolution Early Release Science (CEERS), były dostępne na arXiv. Badanie było prowadzone przez Allison Kirkpatrick, asystentkę profesora fizyki i astronomii na Uniwersytecie Kansas. Studium skupiło się na Rozległym Polu Grotha, regionie kosmosu położonym między konstelacjami Wielkiej Niedźwiedzicy i Wykarłowatej.

  W badaniu wykorzystano instrument Mid-Infrared Instrument (MIRI) JWST do badania pyłu we wszechświatach, które istniały 10 miliardów lat temu. Rezultaty pokazały, że brakuje szybko rosnących supermasywnych czarnych dziur, co stawia pytania dotyczące ich obecności. Badanie wykazało również brak pyłu w tych galaktykach, co przeczyło wcześniejszym oczekiwaniom.

  Badania zmieniają nasze rozumienie tego, jak galaktyki rosną, zwłaszcza w odniesieniu do Drodze Mlecznej. Wiedza zdobyta z tego badania pomoże ograniczyć i zmierzyć masę czarnych dziur, rzucając światło na pochodzenie wzrostu czarnych dziur.

  Kirkpatrick otrzymała dodatkowy czas na JWST, aby przeprowadzić większe badanie pola Rozległego Pola Grotha przy użyciu MIRI. Jej nadchodzące badanie obejmie około 5000 galaktyk i jest planowane na styczeń 2024 roku.