• niedz.. paź 1st, 2023

  Wdrażanie sieci 5G w Kazachstanie: Aktualizacja planów

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  Wdrażanie sieci 5G w Kazachstanie: Aktualizacja planów

  Minister ds. Rozwoju Cyfrowego i Przemysłu Kosmicznego w Kazachstanie, Bagdat Mussin, ogłosił aktualizację dotyczącą wdrażania sieci 5G w Kazachstanie. Celem jest zapewnienie dostępu do tej zaawansowanej technologii dla ośrodków regionalnych oraz miast o znaczeniu republikańskim.

  Pierwotnie planowano wdrożenie 600-700 wież komórkowych do końca tego roku. Jednak operatorzy, którzy wygrali przetarg na wdrożenie 5G, zmienili plan i teraz zamierzają zainstalować około 1000 wież komórkowych w miastach Astana, Almaty i Shymkent. Ponadto podejmowane będą wysiłki, aby zapewnić dostęp do tych nowych technologii w obszarach wiejskich poprzez instalację kilku wież komórkowych w regionach. Operatorzy mają na celu pokrycie wszystkich ośrodków regionalnych 5G do końca 2026 roku.

  Wdrożenie technologii 5G w Kazachstanie przynosi liczne korzyści, w tym szybsze prędkości sieci, niższe opóźnienia (latencję) oraz zwiększoną wydajność w obsłudze rosnącego zapotrzebowania na usługi cyfrowe. Ta zaawansowana sieć będzie miała przełomowy wpływ na różne dziedziny, takie jak opieka zdrowotna, transport i rozrywka.

  Poprzez rozszerzenie dostępu do 5G zarówno w obszarach miejskich, jak i wiejskich, Kazachstan dąży do przyspieszenia swojego rozwoju cyfrowego i utrzymania się na czele postępu technologicznego. Skoncentrowanie się rządu na wdrażaniu 5G w ośrodkach regionalnych świadczy o jego zaangażowaniu w zniwelowanie różnic cyfrowych i zapewnienie równego dostępu do nowoczesnej technologii w całym kraju.