• czw.. wrz 21st, 2023

  KaleidEO Space Systems – Indyjski startup wprowadza technologię edge computing do przestrzeni kosmicznej

  KaleidEO Space Systems – Indyjski startup wprowadza technologię edge computing do przestrzeni kosmicznej

  Bengaluru oparty startup KaleidEO Space Systems osiągnął ważny kamień milowy, stając się pierwszą indyjską firmą wykorzystującą technologię edge computing w przestrzeni kosmicznej. Edge computing polega na przetwarzaniu i analizie danych w miejscu ich zbierania, zamiast przesyłać je do skentralizowanego chmury lub centrum danych. KaleidEO we współpracy z Satellogic, konstelacją i dostawcą danych satelitarnych z Urugwaju, wykorzystał algorytmy uczenia maszynowego do analizy obrazów rejestrowanych przez orbitujący satelitę. Sprzęt i wsparcie implementacji do uruchamiania tych algorytmów dostarczyła australijska firma Spiral Blue.

  To przełomowe osiągnięcie pozwoliło KaleidEO na rozwój satelitów, które nie tylko rejestrują obrazy o wysokiej rozdzielczości, ale także mają zdolność do samodzielnego ich analizowania. Firma, będąca filią SatSure Analytics, planuje wprowadzenie do użytku czterech takich satelitów do 2025 roku, wyposażonych w możliwość edge computing dla szybszego rejestrowania obrazów, analizy i transferu danych.

  W przyszłym miesiącu KaleidEO przeprowadzi testy lotnicze swojego urządzenia optycznego o wysokiej rozdzielczości i wielospektralnym ładunku użytecznym. Ten sukces pozwoli firmie kontynuować produkcję satelitów i rozwijać związane z nimi ładunki użytkowe.

  Oprócz postępu w analizie danych kosmicznych, osiągnięcie to ma również implikacje dla bezpieczeństwa narodowego i reagowania w czasie rzeczywistym na katastrofy. SatSure, firma matka KaleidEO, zamierza wykorzystać te wnioski do zaspokajania istotnych potrzeb na tym polu. Rashmit Singh Sukhmani, współzałożyciel i CTO SatSure, podkreślił znaczenie tego osiągnięcia dla indyjskiego przemysłu kosmicznego i jego potencjału w rewolucjonizacji zbierania, przetwarzania, analizy i wnioskowania z danych satelitarnych.

  KaleidEO opracował algorytmy edge computing dla różnych zastosowań, w tym wykrywania chmur, identyfikacji sieci drogowych i obszarów zabudowanych, wykrywania zbiorników wodnych oraz dopasowywania obrazów do szablonów dla wykrywania zmian. Pionierskie wykorzystanie technologii edge computing w kosmosie otwiera nowe możliwości przetwarzania i analizy danych w orbicie, mające dalekosiężne implikacje dla wielu branż.