• niedz.. paź 1st, 2023

  Japońskie siły obronne monitorują aktywność chińskich samolotów i dronów

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  Japońskie siły obronne monitorują aktywność chińskich samolotów i dronów

  Ministerstwo obrony Japonii ogłosiło, że wysłało myśliwce dla monitorowania działań chińskich samolotów bombowych i dronów w pobliżu wyspy Okinawa na południowo-zachodnim krańcu Japonii oraz w pobliżu Tajwanu. Zauważono dwa chińskie bombowce H-6, które przelatywały przez cieśninę między wyspami Okinawa i Miyako, łączącą Morze Wschodniochińskie z Pacyfikiem.

  Okinawa jest ważnym miejscem dla amerykańskich baz wojskowych w regionie Azji-Pacyfiku i stanowi centrum japońsko-amerykańskiego wzmocnienia obronnego mającego zapobiegać potencjalnej agresji ze strony Chin na Tajwan lub pobliskie japońskie wyspy.

  Ponadto, ministerstwo obrony Japonii poinformowało o obecności chińskiego drona wojskowego oraz innego drona, który również podejrzewany jest o pochodzenie chińskie, przelatujących między wyspą Yonaguni a Tajwanem. Myśliwce Japońskich Sił Samoobrony zostały wysłane, aby śledzić te drony, które ostatecznie zmieniły kurs lotu w kierunku Chin kontynentalnych.

  Wcześniej w tym samym dniu, ministerstwo obrony Tajwanu zgłosiło zwiększoną aktywność chińskiej armii w pobliżu wyspy, w tym 13 samolotów wchodzących w „strefę reakcji” Tajwanu oraz pięć okrętów dokonujących patrolów gotowości bojowej.

  Niedawne incydenty podkreślają trwające napięcia w regionie oraz konieczność monitorowania i utrzymania bezpieczeństwa w Morzu Wschodniochińskim.