• niedz.. paź 1st, 2023

  Czy można prowadzić pojazd z jednym działającym okiem?

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 20, 2023
  Czy można prowadzić pojazd z jednym działającym okiem?

  Prowadzenie pojazdu z jednym działającym okiem może stwarzać wyzwania dla osób, ale czy jest to legalne? Odpowiedź brzmi tak. Osoby z jednooczem, które polegają na jednym oku do widzenia, mogą legalnie prowadzić samochód we wszystkich 50 stanach. Niemniej jednak, nadal muszą spełniać wymagania dotyczące wzroku ustalone przez Departament Pojazdów Silnikowych (DMV). Konkretne standardy wzrokowe różnią się w zależności od stanu, ale z reguły wymagane jest ostrość widzenia 20/40 lub lepsza, bez konieczności wizyty u specjalisty od wzroku. Niektóre stany mogą mieć standard zbliżony do 20/60, z lub bez korekcyjnych soczewek. O ile twoje widzenie spełnia lub przekracza te wymagania, możesz prowadzić samochód z jednym okiem.

  Chociaż prowadzenie pojazdu z jednooczem jest legalne, może to wpływać na bezpieczeństwo jazdy. Niektóre wyzwania, z jakimi mogą się spotkać osoby z jednooczem, to trudności w ocenie odległości, osłabione głębokie widzenie, węższe pole widzenia i trudności w dostrzeganiu poruszających się pojazdów i obiektów. Głębokie widzenie jest zwykle najlepsze, gdy oba oczy współpracują ze sobą, więc poleganie na jednym oku może utrudnić ocenę odległości i pozycji przeszkód.

  Jednak dzięki odpowiednim szkoleniom i dostosowaniom osoby z wadą wzroku mogą stać się skutecznymi kierowcami. Ludzie z jednooczem mogą nauczyć jedno oko wykonywać zadania obu oczu, a ruchy głową w boki mogą pomóc w kompensowaniu węższego pola widzenia.

  Warto zauważyć, że choć jedno oko nie dyskwalifikuje nikogo od prowadzenia, inne upośledzenia lub zaburzenia, takie jak niewłaściwe widzenie, pewne zaburzenia drgawkowe lub zmienione stany świadomości, lub utrata zdolności ruchowej, mogą uniemożliwić osobie uzyskanie prawa jazdy.