• pt.. wrz 22nd, 2023

  Iran otworzył nową elektrownię słoneczną o mocy 10 MW w Semnanie

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 19, 2023
  Iran otworzył nową elektrownię słoneczną o mocy 10 MW w Semnanie

  Rząd irański oficjalnie otworzył nową elektrownię słoneczną o mocy 10 MW w Semnanie, według agencji Mehr News Agency. Elektrownia słoneczna Shahid Hamid Bakri, otwarta przez ministra przemysłu, górnictwa i handlu Abbasa Aliabadiego, ma możliwość generowania nawet 10 MW energii elektrycznej rocznie.

  Podczas ceremonii otwarcia ogłoszono, że elektrownia ma potencjał do rozbudowy o kolejne 10 MW w przyszłości. Informację tę przekazali różni urzędnicy rządowi, w tym przedstawiciel z biura Najwyższego Przywódcy Ali Chameneiego.

  Aliabadi podkreślił pozytywny wpływ nowej elektrowni na lokalną gospodarkę. Oczekuje się, że stworzy ona możliwości zatrudnienia dla nawet dziesięciu osób z okolicznych terenów, zwłaszcza w dziedzinie konserwacji i czyszczenia.

  Z uwagi na wysoką liczbę słonecznych dni w północnej prowincji, uruchomienie takich elektrowni słonecznych ma duży potencjał wspierający lokalny sektor przemysłowy i sprzyjający dalszemu rozwojowi – dodał Aliabadi.

  Budowa elektrowni słonecznej w Semnanie wymagała inwestycji ponad 1,4 biliona IRR (28 milionów dolarów).

  To niedawne otwarcie następuje po wcześniejszym ogłoszeniu administracji Raisiego o utworzeniu „parku słonecznego” w północnej prowincji Qazvin. W Iranie „park słoneczny” oznacza wyznaczony obszar poza miastem, w którym znajdują się panele słoneczne.

  W grudniu 2020 roku MANA Energy PAK uruchomiła pierwszą w Iranie fabrykę ogniw słonecznych, zdolną do produkcji szacunkowo 150 MW ogniw słonecznych rocznie. Firma zgłosiła także roczną zdolność produkcyjną 1,2 GW wafli wielokrystalicznych i jednokrystalicznych, podstawowych komponentów paneli słonecznych.