• niedz.. paź 1st, 2023

  Nowa funkcja Telefonu Apple iPhone 14 ratuje życie

  Nowa funkcja Telefonu Apple iPhone 14 ratuje życie

  Apple wprowadziło nową funkcję w iPhone 14, która może uratować życie. Nazywa się ona Emergency SOS via Satellite i umożliwia użytkownikom kontakt z służbami ratunkowymi nawet w obszarach, gdzie brak jest połączenia komórkowego. Ta innowacyjna funkcja już udowodniła swoją skuteczność od czasu wprowadzenia na rynek i nadal ratuje życie.

  Ostatnio rodzina na Hawajach została uratowana przed pożarem lasu dzięki funkcji Emergency SOS via Satellite w iPhone 14. Rodzina, składająca się z pięciu osób, utknęła w białym vanie, gdy ogień niespodziewanie ich otoczył. Ponieważ nie było dostępnego telefonu komórkowego, nie byli w stanie wezwać pomocy. Jednak jedna osoba w vane miała iPhone’a 14 i skorzystała z funkcji Emergency SOS, aby skontaktować się z ratownikami i ostatecznie uratować ich życie.

  Kiedy zostanie uruchomiony Emergency SOS, iPhone prosi użytkownika o udzielenie informacji na temat sytuacji. Urządzenie łączy się następnie z satelitami, co może zająć kilka minut. Zebrane informacje zostają przesłane do centrów przekazowych, gdzie specjaliści mogą kontaktować się z służbami ratunkowymi w imieniu użytkownika. W tym szczególnym przypadku informacje zostały również przekazane kontaktom alarmowym użytkownika.

  Zrzut ekranu udostępniony przez Michaela J. Miraflora pokazuje przesyłane informacje do centrum przekazowego. Użytkownik iPhone’a zgłosił, że ogień ich otaczał, blokując widoczność. Centrum przekazowe otrzymało automatycznie lokalizację użytkownika i potwierdziło, że straż pożarna została powiadomiona, a ratownicy zostali wysłani na miejsce. Rodzina została ostatecznie uratowana z pożaru lasu w ciągu 30 minut od wezwania pomocy.

  Emergency SOS via Satellite zostało okrzyknięte „rewolucją w grze” przez zespoły poszukiwawczo-ratownicze i przypisuje się mu wiele akcji ratunkowych helikopterami. Okazało się również skuteczne w innych sytuacjach, takich jak pomoc wędrowcowi z złamaną nogą lub mężczyźnie będącemu w wypadku samochodowym.

  Ta funkcja jest obecnie dostępna w kilku krajach, w tym w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Irlandii, Austrii, Belgii, Włoszech, Luksemburgu, Holandii i Portugalii. Działa z dowolnym modelem iPhone 14 lub iPhone 14 Pro, o ile istnieje łączność satelitarna w danym miejscu.