• niedz.. paź 1st, 2023

  Inwestowanie w technologię usuwania dwutlenku węgla jest kluczowe dla osiągnięcia zrównoważonej przyszłości

  Inwestowanie w technologię usuwania dwutlenku węgla jest kluczowe dla osiągnięcia zrównoważonej przyszłości

  Inwestowanie w technologię usuwania dwutlenku węgla jest niezwykle ważne dla osiągnięcia zrównoważonej przyszłości. Niemniej jednak ważne jest uznanie, że samo to nie stanowi rozwiązania dla wszystkich problemów związanych z zanieczyszczeniem. Departament Energii oszacował, że w celu osiągnięcia celu netto zero emisji do 2050 roku, rocznie należy usunąć między 400 milionami a 1,8 miliardami ton CO2. Krytycy obawiają się, że firmy z sektora paliw kopalnych mogą wykorzystać projekty usuwania dwutlenku węgla jako pretekst do kontynuowania działań biznesowych bez zmian.

  Departament Energii Stanów Zjednoczonych niedawno ogłosił finansowanie inwestycji do 1,2 miliarda dolarów na budowę pierwszych w skali komercyjnej instalacji do usuwania dwutlenku węgla w kraju. Te instalacje, znajdujące się niedaleko Corpus Christi w Teksasie i Lake Charles w Luizjanie, będą największymi zakładami do bezpośredniego chwytania dwutlenku węgla (DAC), jakie kiedykolwiek powstały. Oczekuje się, że będą one usuwać ponad 2 miliony metrycznych ton emisji CO2 z atmosfery rocznie, co jest równoznaczne z wyeliminowaniem z ruchu 445 000 samochodów.

  W przeciwieństwie do innych urządzeń do usuwania dwutlenku węgla, które kierują się na emisje z konkretnych maszyn i obiektów, instalacje DAC są zaprojektowane do kompensacji emisji generowanych przez pojazdy, samoloty i emisje z przeszłości. Emisje z przeszłości to emisje dwutlenku węgla, które zostały już uwolnione do atmosfery w ciągu ostatniego stulecia i nadal znacząco przyczyniają się do obecrych kryzysów środowiskowych.

  1PointFive, spółka zależna producenta wodorowęglowodoru i petrochemicznego Occidental, powstała w 2020 roku w celu opracowania technologii usuwania dwutlenku węgla, jego wykorzystania i składowania. Jej misją jest redukcja CO2 w atmosferze i przyczynienie się do ograniczenia wzrostu temperatury globalnej do 1,5°C do 2050 roku, zgodnie z celami Porozumienia Paryskiego. Administracja Bidena ogłosiła, że 1PointFive będzie odpowiedzialne za opracowanie nowej instalacji do usuwania dwutlenku węgla w hrabstwie Kleberg w Teksasie, która usunie ponad 1 milion metrycznych ton CO2.

  Pomimo że te postępy są pozytywne dla wysiłków w zakresie sekwestracji węgla, podkreślają one także złożone wyzwania, przed którymi stoją rządy i obrońcy klimatu w walce z pilnymi problemami środowiskowymi, z którymi się spotykamy. Ważne jest kontynuowanie inwestycji w technologie usuwania dwutlenku węgla oraz wprowadzanie innych zrównoważonych rozwiązań w walce ze zmianami klimatycznymi.