• pt.. mar 24th, 2023

Internet satelitarny Starlink jest już dostępny w Iranie

Miliarder z Twittera obiecał wprowadzić satelitarną sieć internetową do Iranu tej jesieni, ponieważ władze nałożyły surowe ograniczenia dostępu podczas ogólnokrajowych protestów.

W Iranie działa obecnie prawie 100 terminali internetowych Starlink, powiedział w poniedziałek szef SpaceX, Elon Musk.

Potentat obiecał wprowadzić satelitarną sieć internetową do kraju we wrześniu, gdy władze irańskie nałożyły coraz surowsze ograniczenia dostępu, w ruchu, który aktywiści nazwali kampanią mającą na celu ograniczenie informacji o protestach, które wybuchły w całym kraju.

„Zbliżamy się do 100 aktywnych Starlinków w Iranie”, napisał Musk w poniedziałek na Twitterze.

Starlink ma ponad 2000 małych satelitów orbitujących zaledwie kilkaset kilometrów nad Ziemią, zapewniając dostęp do Internetu użytkownikom na Ziemii.

Terminale naziemne są następnie podłączane do podstawowych routerów, które tworzą małe punkty Wi-Fi.

Na początku tego roku kontrowersyjny miliarder Musk zyskał status bohatera na Ukrainie po wysłaniu tysięcy terminali Starlink do kraju w kilka dni po inwazji Rosji.

Ukraina ma teraz 20 000 małych białych odbiorników w całym kraju.

Poniedziałkowa wiadomość szefa Twittera, Muska, została opublikowana w odpowiedzi na użytkownika, którego wideo, jak twierdzą, zostało zrobione na „ulicach Iranu”, gdzie teraz „kobiety mają więcej swobody w wyborze, czy zakrywają włosy, czy nie”.

Władze ograniczyły już dostęp do Instagrama i WhatsApp – do tej jesieni ostatnich pozostałych niefiltrowanych usług mediów społecznościowych – a następnie zamknęły aplikacje, takie jak Sklep Google Play, a także wirtualne sieci prywatne (VPN), które starają się ominąć lokalne ograniczenia dostępu.

Irańczycy od dawna używają VPN do uzyskiwania dostępu do stron zablokowanych w Iranie — nawet urzędnicy rządowi, w tym minister spraw zagranicznych, mają konta na Twitterze, mimo że sieć jest zablokowana w tym kraju.