W odpowiedzi na rosnącą wojowniczość Chin Stany Zjednoczone i Indie podejmują kroki w celu wzmocnienia sojuszu bezpieczeństwa. Inicjatywa jest następstwem dwudniowych rozmów między przedstawicielami rządów obu krajów i sektorów biznesowych w Waszyngtonie. Głównymi obszarami współpracy są rozwój amunicji wojskowej i silników odrzutowych, a także poprawa współpracy operacyjnej w regionie Indo-Pacyfiku.
Rząd USA przyspieszy ocenę propozycji General Electric dotyczącej produkcji silników odrzutowych w Indiach, zgodnie z Białym Domem. Siły zbrojne USA i Indii będą również priorytetowo traktować zwiększenie swoich zdolności w zakresie obserwacji, wywiadu i rozpoznania, a także bezpieczeństwa morskiego. W świetle coraz bardziej konkurencyjnego środowiska strategicznego zastępca sekretarza obrony USA Kathleen Hicks podkreśliła, że tworzenie sojuszy jest głównym celem Pentagonu.
Oprócz technologii obronnych Stany Zjednoczone i Indie będą dążyć do zacieśnienia współpracy międzynarodowej w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja, technologia kwantowa i ulepszona łączność bezprzewodowa. Istotnym rezultatem konferencji było porozumienie w sprawie rozwoju sektora półprzewodników w Indiach, który dysponuje wykształconą i utalentowaną siłą roboczą niezbędną do odgrywania znaczącej roli w produkcji tych komponentów.
Ponadto Stany Zjednoczone i Indie zgodziły się zacieśnić współpracę w przestrzeni kosmicznej, w szczególności pomagając Indiom w budowaniu programu astronautów, komercyjnym przemyśle kosmicznym i roli w obronie planetarnej. Oba narody są również uczestnikami Czterostronnego Dialogu Bezpieczeństwa (Quad), nieoficjalnego sojuszu bezpieczeństwa, który składa się również z Australii i Japonii i stara się udaremnić chińskie ambicje terytorialne w obszarze Indo-Pacyfiku.
Ostatnie konferencje zapoczątkowały amerykańsko-indyjską współpracę w zakresie technologii krytycznych i wschodzących (iCET), którą prezydent USA Joe Biden i premier Indii Narendra Modi zainicjowali na szczycie Quad w Tokio w maju ubiegłego roku. W dyskusjach wzięło udział wielu przedstawicieli rządów, biznesmenów i wybitnych naukowców z obu krajów, co świadczy o zacieśnianiu dwustronnych więzi między Stanami Zjednoczonymi a Indiami.
Stany Zjednoczone i Indie mogą napotkać szereg przeszkód i ograniczeń, próbując zacieśnić współpracę obronną i technologiczną. Warianty polityki stanowią jeden z kluczowych problemów. Stany Zjednoczone i Indie są strategicznymi sojusznikami, jednak ich struktury polityczne, perspektywy strategiczne i cele polityki zagranicznej są odmienne. Skuteczność ich współpracy obronnej i technologicznej może być utrudniona przez sprzeczne cele i brak porozumienia w kluczowych kwestiach bezpieczeństwa.
Zasoby to duża bariera, którą trzeba pokonać. Ze względu na ograniczone zasoby USA i Indie mogą mieć trudności z przeznaczeniem wystarczającej ilości pieniędzy na sfinansowanie wspólnych projektów obronnych i technologicznych. Ich zdolność do przeznaczania wystarczających środków na te programy może być również ograniczona przez wiele priorytetów dotyczących zasobów w poszczególnych krajach.
Innym potencjalnym problemem jest opinia publiczna. Pojawiły się obawy dotyczące tego, jak rozszerzona współpraca obronna i technologiczna może wpłynąć na problemy krajowe, w tym rentowność ekonomiczną, prywatność i prawa obywatelskie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak iw Indiach. Dodatkowo mogą pojawić się obawy co do szerszych skutków współpracy, takich jak wpływ na stabilność regionalną oraz możliwość uwikłania się w lokalne konflikty.