• sob.. wrz 30th, 2023

    Indie pomyślnie wystrzeliły swoją pierwszą misję obserwacyjną na Słońce, o nazwie Aditya-L1.

    Indie pomyślnie wystrzeliły swoją pierwszą misję obserwacyjną na Słońce, o nazwie Aditya-L1.

    Osiągnięcie to nastąpiło zaledwie tydzień po tym, jak Indie jako pierwsze naród wylądowały w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Aditya-L1 wystartowała z Sriharikota o godzinie 11:50 czasu indyjskiego (06:20 GMT) i przeleci od Ziemi na odległość 1,5 miliona km (932 000 mil), co stanowi około 1% odległości Ziemia-Słońce. Misja ma na celu obserwowanie najbardziej zewnętrznych warstw Słońca i zajmie około czterech miesięcy, aby dotrzeć do celu. Po osiągnięciu Lagrange point 1 (L1), który jest punktem pomiędzy Słońcem i Ziemią, w którym siły grawitacyjne się wzajemnie znoszą, Aditya-L1 będzie okrążać Słońce z taką samą prędkością jak Ziemia. Takie położenie pozwoli na ciągłe obserwowanie Słońca przez sondę, nawet podczas zaćmień, oraz na prowadzenie badań naukowych.
    Sonda Aditya-L1 wyposażona jest w siedem instrumentów naukowych do obserwowania i badania korony słonecznej, fotosfery i chromosfery. Poprzez badanie aktywności słonecznej, takiej jak wiatr słoneczny i rozbłyski słoneczne, naukowcy mają nadzieję lepiej zrozumieć ich wpływ na Ziemię i pogodę w bliskiej przestrzeni kosmicznej w czasie rzeczywistym.
    Osiągnięcia Indii w dziedzinie badań kosmicznych rozciągają się poza Słońcem i Księżycem. Kraj planuje wspólną misję z Japonią w celu wysłania kolejnej sondy na Księżyc do 2025 roku, a w ciągu dwóch najbliższych lat są również plany dotyczące misji orbitalnej na Wenus. Sukces Aditya-L1 przynosi korzyści nie tylko Indiom, ale również przyczynia się do globalnych badań naukowych.