• pt.. wrz 22nd, 2023

  Badanie wykazuje, że olejki eteryczne poprawiają funkcje poznawcze

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 20, 2023
  Badanie wykazuje, że olejki eteryczne poprawiają funkcje poznawcze

  Czy zdarza ci się kiedyś chcieć przypomnieć sobie, gdzie zostawiłeś klucze lub imię osoby, którą niedawno spotkałeś? Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine odkryli sposób na wzmocnienie pamięci, koncentracji i mocy mózgu: wdychanie zapachów olejków eterycznych. W przeprowadzonym na uczelni badaniu zdrowe osoby w wieku od 60 do 85 lat były narażone na działanie jednego z siedmiu olejków eterycznych podczas snu przez dwie godziny. Uczestnicy, którzy korzystali z fiolków z pełnym stężeniem olejku eterycznego, wykazali znaczącą poprawę funkcji poznawczych w porównaniu z grupą kontrolną. Po sześciu miesiącach ci uczestnicy prezentowali aż 226% wzrost funkcji poznawczych.

  Naukowcy wykorzystali skany MRI, aby odkryć naukowe podstawy związku między aromatami olejków eterycznych a mocą mózgu. Odkryli, że ekspozycja na olejki eteryczne o pełnym stężeniu przyczynia się do wzmocnienia szlaku nerwowego znanego jako lewy pasmo łącznotkankowe. Ten szlak jest zwykle mniej aktywny wraz z wiekiem i odgrywa kluczową rolę w myśleniu, emocjach i formowaniu pamięci.

  Poprzednie badania również wykazały zależność między olejkami eterycznymi a pamięcią. Jednak te badania często wymagały od uczestników wdychania wielu zapachów wielokrotnie w ciągu dnia, co nie jest praktyczne dla wszystkich, zwłaszcza dla osób z upośledzeniem poznawczym. To nowe badanie proponuje prosty i ekonomiczny sposób na ochronę mózgu wraz z wiekiem. Korzyści płynące z olejków eterycznych sięgają dalej niż tylko poprawa pamięci i mocy mózgu. Na przykład olejek eteryczny rozmarynu okazał się skuteczny w redukcji stresu oraz zwiększaniu poczucia szczęścia i skupienia. Olejek eteryczny z lawendy natomiast jest znany z poprawy snu i obniżania ciśnienia krwi.

  Choć potrzebne są dalsze badania, aby określić, czy olejki eteryczne mogą pomóc osobom z wczesnym stadium demencji, to badanie sugeruje, że wprowadzenie zapachów olejków eterycznych do naszego codziennego życia może mieć pozytywny wpływ na nasze zdolności poznawcze. Więc jeśli szukasz sposobu na wzmocnienie pamięci i mocy mózgu, rozważ wypróbowanie olejków eterycznych poprzez wdychanie ich zapachów lub korzystanie z dyfuzora.