• śr.. paź 4th, 2023

  Huawei liderem na rynku zaawansowanych smartfonów w Chinach

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 19, 2023
  Huawei liderem na rynku zaawansowanych smartfonów w Chinach

  Niedawny raport firmy QuestMobile ujawnił, że marka Huawei jest preferowanym wyborem chińskich konsumentów z klasy średniej, jeśli chodzi o drogie smartfony, których cena przekracza 5000 juanów (685 dolarów). Badanie wykazało, że Huawei zdobywa znaczący 30% udziału w rynku w tej kategorii, z niewielką przewagą nad Apple, które ma 25% udziału. Vivo również posiada szacowne 15,2% udziału, co wskazuje na rosnącą popularność ich droższych modeli.

  Dominacja Huawei na rynku zaawansowanych smartfonów jest wynikiem ciągłej ewolucji firmy. Przedsiębiorstwo przeszedło długą drogę od pierwszego smartfona Huawei Mate z procesorem Kirin K3V2. Kolejne modele, takie jak Huawei Mate 20 z procesorem Kirin 980, umocniły pozycję Huaweia na rynku high-end. Wprowadzenie pionierskiego w przemyśle zintegrowanego układu 5G SoC Kirin 990 wraz z serią Huawei Mate 30 dalej ugruntowało pozycję firmy jako lidera w branży smartfonów. Najnowszy procesor Kirin 9000, wprowadzony wraz z serią Mate 40, wzmocnił pozycję Huaweia jako lidera rynku.

  Jednak Huawei borykał się z poważnymi utrudnieniami w wyniku wojny handlowej USA-Chiny oraz wprowadzenia zakazu przez rząd USA. Ten zakaz wpłynął na zdolność Huawei do innowacji i utrzymania swojej pozycji na rynku smartfonów. Niemniej jednak Huawei znalazł rozwiązanie, współpracując z chińskim producentem układów scalonych, SMIC, w celu opracowania zaawansowanego 7-nanometrowego procesora dla najnowszej serii smartfonów. Ten rodzimy układ pozwala Huawei zmniejszyć swoją zależność od amerykańskich firm produkujących układy scalone, co dowodzi jego elastyczności i determinacji w utrzymaniu swojej pozycji jako producenta high-endowych smartfonów na rynku ostra konkurencja.

  Pomimo tych wyzwań Huawei nadal dominuje na rynku zaawansowanych smartfonów w Chinach. Niedawno wprowadzona seria Huawei Mate 60, która obejmuje wersje standardową, Pro i Pro+, oferuje innowacyjne urządzenia, które odpowiadają preferencjom konsumentów z klasy średniej. Ceny dla serii Mate 60 zaczynają się od 5499 juanów (754 dolarów).

  Podsumowując, ciągła ewolucja Huaweia i umiejętność dostosowania się do wyzwań pozwoliły firmie utrzymać pozycję preferowanej marki na chińskim rynku smartfonów klasy high-end. Pomimo problemów spowodowanych wojną handlową USA-Chiny, współpraca Huaweia z SMIC i rozwój własnego układu scalonego dowodzą determinacji firmy do innowacji i oferowania wysokiej jakości urządzeń konsumentom.