• niedz.. paź 1st, 2023

  Jak zoptymalizować połączenie z internetem w przypadku korzystania z routera 5G bez poprzedniej instalacji światłowodu?

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 19, 2023
  Jak zoptymalizować połączenie z internetem w przypadku korzystania z routera 5G bez poprzedniej instalacji światłowodu?

  W małym mieszkaniu na terenie Wirral mieszkaniec zmagał się z problemem modernizacji swojego połączenia internetowego z szerokopasmowego na światłowodowe. Niestety, problemy z wynajmującym zmusiły go do odwołania instalacji światłowodu i zdecydowania się na router 5G od Three. Ze względu na dostępność tylko usługi 4G w okolicy i niestabilną siłę sygnału, mieszkaniec obawia się o szybkość i wydajność swojego połączenia internetowego, zwłaszcza w przypadku strumieniowania filmów czy korzystania z Instagramu.

  Jednym z możliwych rozwiązań, które zasugerowano mieszkańcowi, było podłączenie routera 5G do poprzedniego połączenia miedzianego. Jednak typowe routery 5G dla konsumentów nie mają zazwyczaj funkcjonalności umożliwiającej połączenie z routerem ADSL lub VDSL, które jest zwykle dostarczane w ramach usługi szerokopasmowej na miedzi. Dlatego mało prawdopodobne jest, że router będzie działać wraz z poprzednim połączeniem miedzianym.

  Aby poprawić szybkość i wydajność internetu w tej sytuacji, rozważ następujące opcje:

  1. Położenie routera: Upewnij się, że router 5G jest umieszczony jak najbliżej okna na zewnątrz lub w miejscu minimalnie przesłaniającym sygnał. To może pomóc poprawić siłę i stabilność sygnału.

  2. Zewnętrzne anteny: Sprawdź, czy router 5G obsługuje użycie zewnętrznych anten. Inwestycja w wysokiej jakości anteny może poprawić odbiór sygnału i ogólną wydajność.

  3. Umieszczenie routera: Unikaj umieszczania routera w pobliżu innych urządzeń elektronicznych, sprzętów lub obiektów, które mogą zakłócać sygnał Wi-Fi. Podniesienie routera może również zwiększyć zasięg w całym mieszkaniu.

  4. Wzmacniacze sygnału: Rozważ użycie wzmacniaczy sygnału lub wzmacniaczy Wi-Fi, aby wzmocnić zasięg i siłę sygnału. Urządzenia te mogą pomóc wyeliminować martwe strefy i zapewnić bardziej stabilne połączenie.

  Warto zauważyć, że ogólna prędkość internetu może być nadal ograniczona przez dostępność usługi 4G w okolicy. Niemniej jednak, wdrożenie powyższych zaleceń może pomóc zoptymalizować dostępny sygnał i poprawić jakość przeglądania stron.

  Definicje:
  1. ADSL: Asymmetric Digital Subscriber Line, rodzaj technologii szerokopasmowej, która wykorzystuje miedziane linie telefoniczne do dostarczania łączności internetowej.
  2. VDSL: Very-high-bit-rate Digital Subscriber Line, ulepszona wersja technologii ADSL, która oferuje szybsze prędkości internetowe po linii miedzianej.
  3. 5G: Piąta generacja technologii bezprzewodowej, która zapewnia szybsze i bardziej niezawodne połączenie internetowe w porównaniu do poprzednich generacji.

  Źródła:
  – brak dostarczonych konkretnych URL-i.